Narzędzia:

Zapowiedzi

14 lipca 2005 r.

14 lipca 2005

Na swym posiedzeniu Komisja Ochrony Środowiska rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy o lasach oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Stanowisko rządu w sprawie ustawy, którą uchwalono na podstawie projektu poselskiego przedstawił główny konserwator przyrody Zbigniew Witkowski. Obecna była także dyrektor Departamentu Leśnictwa w Ministerstwie Środowiska Zofia Chrempińska. Uwagi do sejmowej nowelizacji zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Nowelizacja sejmowa zmierzała m.in. do utworzenia na bazie istniejącego dotychczas przedsiębiorstwa Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej nowego przedsiębiorstwa - Biura Urządzania Lasu i Prognoz Leśnictwa jako organu powołanego m.in. do sporządzania planów urządzania lasu oraz opracowań planistyczno-prognostycznych. W projekcie zmodyfikowano również zasady sprzedaży, użytkowania i oddawania w dzierżawę lasów, gruntów i innych nieruchomości Skarbu Państwa znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych.

Zgodnie z sejmową nowelą przedsiębiorstwa zajmujące się opracowywaniem planów zagospodarowania lasów, czyli projektów zakładających, ile lasu, jakiego i gdzie trzeba zasadzić, a ile i gdzie można wyciąć, będą musiały uzyskać na prowadzenie tej działalności zezwolenie ministra środowiska. We wniosku o zezwolenie będą musiały przedstawić m.in. wykaz osób wykonujących prace urządzeniowe oraz staż ich pracy.

W projekcie nowelizacji zastrzeżono też cztery dziedziny działalności na obszarze lasów państwowych, które mogą być wykonywane tylko przez przedsiębiorstwo państwowe, jakim jest Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Są to: wielkoobszarowa, okresowa inwentaryzacja lasów, aktualizacja stanu zasobów leśnych, prowadzenie banku danych o zasobach leśnych i stanie lasów oraz sporządzanie planów urządzenia lasów, które są w zarządzie Lasów Państwowych.

Nowela przewidywała ponadto, że pracownicy i byli pracownicy Lasów Państwowych, mający co najmniej trzyletni okres zatrudnienia w tym przedsiębiorstwie, będą mieć pierwszeństwo w nabyciu lokali, których są najemcami, przy czym cena sprzedaży lokalu podlegać ma obniżeniu o 6% za każdy rok przepracowany w Lasach Państwowych oraz o 3% za każdy rok najmu tego lokalu. Cena ta nie może jednak zostać zredukowana więcej niż o 95%.

W głosowaniu Komisja Ochrony Środowiska postanowiła zarekomendować Senatowi wprowadzenie 10 poprawek do rozpatrywanej ustawy o zmianie ustawy o lasach oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Krzysztofa Bargieła.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia komisji rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Z przebiegiem prac legislacyjnych w Sejmie zapoznała senatorów poseł Joanna Grobel-Proszowska. Jak poinformowała, prace nad ustawą, która była projektem rządowym, zawierającym przepisy dostosowawcze, trwały bardzo długo. Posłowie musieli rozwiązać trudne zagadnienia dotyczące m.in. nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach.

Komisja wysłuchała także informacji strony rządowej - wiceministra środowiska Andrzeja Mizgajskiego oraz wicedyrektor Departamentu Polityki Ekologicznej Beaty Kłopotek. Zapoznano się z uwagami senackiego biura legislacyjnego.

Rozpatrywana ustawa zawierała przepisy dotyczące zakresu stosowania ustawy o odpadach, stosowanych definicji, zasad oraz planów gospodarowania odpadami, ich termicznym przekształcaniem, obowiązków ich posiadaczy, składowania i magazynowania oraz dotyczące kar i opłat sankcyjnych, a także określała zadania samorządu terytorialnego w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi.

W głosowaniu Komisja Ochrony Środowiska postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 1 poprawki do ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Grzegorza Niskiego.