Narzędzia:

Zapowiedzi

28 czerwca 2005 r.

28 czerwca 2005

Podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia oraz niektórych innych ustaw.

Uchwaloną przez Sejm ustawę rekomendował senatorom zastępca głównego inspektora sanitarnego Seweryn Jurgielaniec. Na temat ustawy wypowiadał się także wicedyrektor Instytutu Żywności i Żywienia Lucjan Szponer. Ponadto wysłuchano uwag Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana nowelizacja zmierzała do dostosowania polskiego porządku prawnego do prawa wspólnotowego, a ponadto miała na celu wprowadzenie do ustawy zmian wynikających z praktyki obowiązywania jej przepisów.

W noweli zaproponowano m.in. regulacje dotyczące żywności genetycznie zmodyfikowanej, uprawnienie Głównego Inspektora Sanitarnego do wydawania decyzji administracyjnych w przedmiocie uznawania wody za naturalną wodę mineralną, wprowadzenie instytucji tzw. klauzuli bezpieczeństwa, czyli możliwości czasowego zawieszenia albo ograniczenia stosowania lub wprowadzania do obrotu w Polsce substancji dozwolonych, na podstawie rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia. Ponadto doprecyzowano zasady postępowania z notyfikowaną żywnością wprowadzaną po raz pierwszy do obrotu i dokonano reorganizacji bazy laboratoryjnej badania żywności w Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz stworzono zintegrowany system badań laboratoryjnych.

W głosowaniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej 5 poprawek, przede wszystkim o charakterze legislacyjnym, zbieżnych z sugestiami biura legislacyjnego. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży Izbie senator Alicja Stradomska.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o produktach biobójczych.

W imieniu rządu przyjęcie ustawy rekomendował zastępca głównego inspektora sanitarnego S. Jurgielaniec. Ponadto komisja wysłuchała informacji przedstawicieli Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - prezesa Andrzeja Koronkiewicza i kierownika Działu Produktów Biobójczych Barbary Jaworskiej-Łuczak.

Zapoznano się także z opinią senackiego biura legislacyjnego, w której wskazano na szereg uchybień i zaproponowano wprowadzenie ponad 40 zmian do noweli sejmowej.

Celem uchwalonej przez Sejm nowelizacji było wdrożenie do polskiego porządku prawnego postanowień dyrektywy 98/8/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 lutego 1998 r. dotyczącej wprowadzania do obrotu produktów biobójczych oraz dokonanie innych zmian w przepisach ustawy o produktach biobójczych, wynikających z dotychczasowej praktyki ich stosowania. W związku z tym wprowadzono merytoryczne zmiany dotyczące definiowania określeń, obrotu produktami biobójczymi i ich stosowania, wprowadzania do obrotu produktów biobójczych, wprowadzania do obrotu substancji czynnych oraz zasad wzajemnego uznawania pozwoleń i wpisów do rejestru między Rzecząpospolitą Polską a innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej, a także dodano przepisy dotyczące kontroli zatruć.

W dyskusji senatorowie wyrażali opinię, że ustawa została źle napisana i przyjęta z licznymi błędami i wadami legislacyjnymi. Zastanawiano się nad wnioskiem o odrzucenie jej w całości.

Ostatecznie Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 42 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o produktach biobójczych. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senator Krystynę Sienkiewicz.

Podczas posiedzenia senatorowie rozpatrywali także ustawę o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

W imieniu rządu obszerną nowelizacje sejmową rekomendował komisji wiceminister gospodarki i pracy Jacek Męcina. Zapoznano się także z uwagami biura legislacyjnego.

Ustawa sejmowa, uchwalona na podstawie projektu rządowego, wprowadza szereg zmian o różnorodnym charakterze i znaczeniu. Do zmian najistotniejszych, o charakterze systemowym, należy zaliczyć nową regulację dotyczącą zatrudniania w gospodarstwach domowych, wchodzącą w życie 1 stycznia 2006 r. Zgodnie z dodawanymi przepisami o wspieraniu pracy zarobkowej w gospodarstwie domowym osoba prowadząca takie gospodarstwo będzie mogła skorzystać z ulgi podatkowej w postaci odliczenia od podatku poniesionych z własnych środków wydatków na składki na ubezpieczenia społeczne osoby wykonującej pracę zarobkową w jej gospodarstwie domowym. Ustawa przewiduje jednak szereg warunków skorzystania z tej ulgi. Osobą zatrudnioną może być wyłącznie osoba bezrobotna skierowana, za swą zgodą, przez powiatowy urząd pracy, nie będąca krewnym ani powinowatym do drugiego stopnia osoby prowadzącej gospodarstwo domowe, a umowa aktywizacyjna (o charakterze umowy zlecenia) musi być wykonywana nieprzerwanie przez co najmniej rok. Osoba prowadząca gospodarstwo domowe staje się płatnikiem podatku dochodowego osoby zatrudnionej i jest obowiązana do comiesięcznego obliczania i odprowadzania zaliczek na ten podatek.

W głosowaniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 13 poprawek do rozpatrywanej ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senator K. Sienkiewicz.

Ponadto komisja rozpatrywała ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Senatorowie zapoznali się z opiniami na temat rozwiązań przyjętych w nowelizacji, powstałej na podstawie projektu poselskiego. Wysłuchano wiceminister polityki społecznej Agnieszki Chłoń-Domińczak, a także uwag senackiego biura legislacyjnego.

Rozpatrywana nowelizacja dotyczyła wskaźnika waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych. Ustawą z 27 marca 2003 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w zakresie waloryzacji świadczeń wprowadzono uregulowanie, na podstawie którego wskaźnik waloryzacji negocjuje się w Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych. Ta oraz inne zmiany miały obowiązywać od 1 września 2004 r. Kolejna nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przyjęta przez Sejm 16 lipca 2004 r., uchyliła ten przepis. Wprowadzono zaś uregulowanie przewidujące możliwość ustalenia w ustawie budżetowej dodatkowego wskaźnika waloryzacji na rok kalendarzowy, w którym przewidywana jest waloryzacja. Rozpatrywana przez Komisję Polityki Społecznej i Zdrowia nowelizacja przewiduje negocjowanie wskaźnika waloryzacji w Komisji Trójstronnej. W opinii autorów przyjętych w ustawie rozwiązań, dzięki zmianom wzrosną emerytury i renty.

W głosowaniu senatorowie opowiedzieli się za zarekomendowaniem Senatowi przyjęcia noweli sejmowej bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Franciszka Bobrowskiego.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia w latach 2004-2005 lokali socjalnych, noclegowni i domów dla bezdomnych.

Na temat ustawy wypowiadała się wiceminister polityki społecznej A. Chłoń-Domińczak. Pozytywną opinię przedstawiło senackie biuro legislacyjne.

Sejm uchwalił rozpatrywana nowelizację z przedłożenia poselskiego. Jej celem było wydłużenie o jeden rok okresu wspierania gmin, które wystąpiły, zgodnie z ustawą, z wnioskami o dofinansowanie budowanych przez nie lokali socjalnych dla osób najuboższych.

Ze złożonych i w wyniku postępowania kwalifikacyjnego zaakceptowanych 362 wniosków, w ramach kwoty 50 mln złotych przeznaczonych na realizację programu, rekomendowano 142 wnioski. Pozostałe wnioski, pomimo spełniania wymogów ustawowych, nie uzyskały pozytywnej rekomendacji ze względu na ograniczoną ustawą kwotę możliwego dofinansowania z Funduszu Dopłat.

Obecnie uchwalona ustawa nie tylko wydłuża czas realizacji przedsięwzięć wskazanych w ustawie, ale również znosi ograniczenie kwotowe możliwej maksymalnej pomocy udzielanej z funduszu.

W głosowaniu nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu tworzenia w latach 2004-2005 lokali socjalnych, noclegowni i domów dla bezdomnych uzyskała akceptację senatorów. Ustalono, że jej przyjęcie bez poprawek zarekomenduje Izbie senator Janusz Bielawski.