Narzędzia:

Zapowiedzi

17 czerwca 2005 r.

17 czerwca 2005

17 czerwca br. w Szczecinie senator Zbigniew Zychowicz, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Absorpcji Funduszy Unii Europejskiej, przedstawił dziennikarzom raport przygotowany przez zespół.

Z raportu wynika, że od maja 2004 r. do końca kwietnia br. Polska wykorzystała 0,45% z 12 mld euro przeznaczonych przez Unię Europejską dla Polski do końca 2006 r.

Senator Z. Zychowicz podkreślił, że w Polsce jest ogromne zainteresowanie środkami unijnymi i - według prognoz - do końca 2006 r. Polska wykorzysta około 70-80% przyznanych funduszy.

Senator przyznał, że wskaźnik 0,45% "może wydawać się szokujący", ale według szacunków, wszystkie wnioski o przyznanie środków znacznie przekroczą kwotę 12 mld. "Część z nich zostanie odrzuconych na różnym poziomie akceptacji, ale sądzę, że ostatecznie osiągniemy rekordowy wynik w skali wykorzystania tych funduszy w Europie" - podkreślił. Przypomniał, że proces akceptacji wniosku trwa od 8 do 12 miesięcy.

Do końca 2004 roku wydatkowano w Polsce 125 tys. euro z funduszy unijnych, zaś do końca kwietnia br. zakontraktowano łącznie 155 mln euro.

Według raportu, najaktywniejszą grupą beneficjentów są gminy, które przed akcesją Polski do UE miały już spore doświadczenie w staraniach o środki pomocowe.

W swoim raporcie parlamentarzyści skrytykowali procedurę pozyskiwania funduszy europejskich. Jak powiedział przewodniczący zespołu senator Z. Zychowicz, jest ona "dość skomplikowana w samej UE, a w Polsce dodatkowo ją skomplikowaliśmy". "To nasz największy zarzut - ta potworna biurokracja, której żadne słowa nie są w stanie opisać" - podkreślił senator.

Jako przykład podał, że niemiecki rolnik, który stara się o fundusze unijne, musi przedłożyć trzy lub cztery załączniki. W wypadku polskiego rolnika takich dokumentów musi być już ponad dwadzieścia.

Senator Z. Zychowicz zaznaczył, że "plagą jest ciągła zmiana rozporządzeń regulujących zasady przyznawania funduszy". Poinformował, że np. podstawowy dokument, tzw. generator wniosków, był już zmieniany 40 razy.

Raport zawiera również rekomendacje dla rządu. Parlamentarzyści zwrócili m.in. uwagę na konieczność uproszczenia procedur wnioskowania o środki, ich przejrzysty podział, właściwy dobór ekspertów.

Podkreślono również, że w Polsce nie funkcjonuje system koordynacji wdrażania funduszy UE. Autorzy raportu sugerują, by rząd powołał swego pełnomocnika ds. funduszy strukturalnych, w randze nie mniejszej niż sekretarz stanu.

Raport powstał na podstawie wyników badań ankietowych jednostek samorządu terytorialnego oraz instytucji związanych z wdrażaniem polityki strukturalnej w Polsce. Przeanalizowano około 160 ankiet.