Narzędzia:

Zapowiedzi

1 czerwca 2005 r.

1 czerwca 2005

Senatorowie z Komisji Ochrony Środowiska na swym posiedzeniu rozpatrywali ustawę o zmianie ustawy o zapobieganiu zanieczyszczeniu morza przez statki oraz zmianie niektórych innych ustaw.

Gośćmi komisji byli główny inspektor ochrony środowiska Wojciech Stawiany i wicedyrektor Departamentu Administracji Morskiej i Śródlądowej Ministerstwa Infrastruktury Katarzyna Krzywda. Szczegółowe uwagi do przyjętej przez Sejm nowelizacji przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana ustawa zmierzała do dostosowania polskiego porządku prawnego do prawa wspólnotowego. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zakazu stosowania związków cynoorganicznych na statkach, choć wiążące i stosowane bezpośrednio, wymagały jednak uchwalenia odpowiedniego prawa służącego ich wykonaniu. Przedmiotowa ustawa spełniać ma funkcję takiego właśnie prawa wykonawczego, regulując kwestie związane z procedurami administracyjnymi i właściwością organów.

W ustawie zaproponowano m.in. powierzenie nadzoru nad eksploatacją urządzeń i instalacji zawierających substancje zubożające warstwę ozonową dyrektorom urzędów morskich. Wprowadzono ograniczenia w zakresie stosowania systemów przeciwporostowych na statkach. Określono stawki opłat za przeprowadzenie inspekcji i wydanie międzynarodowych świadectw potwierdzających pozytywny wynik inspekcji. Ponadto wprowadzono obowiązek zdania przez statek odpadów do portowych urządzeń odbiorczych, jeśli w następnym porcie odbiór odpadów będzie niemożliwy, i uzupełniono ustawę o portowych urządzeniach do odbioru odpadów oraz pozostałości ładunkowych ze statków o przepisy karne wprowadzające karę grzywny za nieprzestrzeganie zakazów wynikających z tej ustawy.

W głosowaniu Komisja Ochrony Środowiska postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 5 poprawek do sejmowej nowelizacji, zbieżnych ze zmianami sugerowanymi przez senackie biuro legislacyjne. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Grzegorza Niskiego.