Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Zapowiedzi

Marszałek Senatu na Narodowym Czytaniu „Wesela” w Paryżu

2 września 2017 10:00

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 2 września 2017 r., w polskiej ambasadzie w Paryżu, wspólnie z rodakami mieszkającymi we Francji będzie czytał „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Marszałek po raz kolejny przyłącza się do akcji Narodowego Czytania, która odbywa się pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. W tym roku narodowe czytanie odbędzie się w całej Polsce i w kilkunastu miejscach poza granicami.

Do lektury „Wesela” uczestników wydarzenia wprowadzi profesor Piotr Biłos wybitny literaturoznawca. Fragmenty dramatu czytać będą: marszałek Senatu Stanisław Karczewski, aktorka teatralna Elżbieta Koślacz-Virol oraz aktorka teatralna i filmowa Agnieszka Grzybowska.

Senat, który jest opiekunem Polonii i Polaków poza granicami, przywiązuje ogromną wagę do edukacji polskiej młodzieży i dzieci żyjących z dala od ojczyzny, a także do znajomości języka polskiego. Wspólne czytanie lektur z rodakami z zagranicy wpisuje się  w popularyzację polskich dzieł literackich i pięknej polszczyzny.

Narodowe Czytanie to akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej. Polega ona na publicznym czytaniu obszernych fragmentów dzieł, które wybierane są w drodze głosowania. Wspólne czytanie dzieł narodowej literatury odbędzie się szósty raz.

Pobyt marszałka w Paryżu jest okazją do spotkania z francuską Polonią. Marszałek Senatu wizytę w Paryżu rozpocznie od zwiedzania muzeum Marii Curie Skłodowskiej i złożenia wieńca przed jej grobem w Panteonie. Po południu S. Karczewski spotka się z kombatantami mieszkającymi we Francji, a następnie weźmie udział w uroczystym otwarciu roku szkolnego w Polskiej Szkole  im. A. Mickiewicza. Ten dzień zakończy złożenie kwiatów na grobie Fryderyka Chopina i przy pomniku Polaków poległych za Francję.

Program

Plakat

realizacja: Ideo powered by: CMS Edito