Narzędzia:

Zapowiedzi

16 marca 2005 r.

16 marca 2005

Na swym posiedzeniu Komisja Spraw Zagranicznych rozpatrywała ustawę o ratyfikacji Konwencji o kontroli i cechowaniu wyrobów z metali szlachetnych, sporządzonej w Wiedniu dnia 15 listopada 1972 r.

Założenia przyjęte w przedmiotowej konwencji omówili wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Janusz Łącki oraz wiceprezes Głównego Urzędu Miar Barbara Lisowska. Pozytywną opinię na temat ustawy przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Celem przedmiotowej umowy międzynarodowej jest ustanowienie podstaw prawnych ujednoliconego systemu, w ramach którego poddanie kontroli i cechowaniu wyrobów z metali szlachetnych w danym państwie skutkuje uznaniem ich za zgodne z przepisami prawnymi innego państwa. Zgodnie z art. 1 ust. 2 Konwencji: "W przypadku wyrobów kontrolowanych i cechowanych zgodnie z postanowieniami niniejszej Konwencji, importujące Umawiające się Państwo nie będzie wymagało dalszego badania, ani cechowania w sensie określonym w ustępie 1, poza testami kontrolnymi, o których mowa w artykule 6".

W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych opowiedziała się jednogłośnie za przyjęciem rozpatrywanej ustawy ratyfikacyjnej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Bogusława Litwińca.

W drugim punkcie porządku dziennego przystąpiono do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach i ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw.

Zapisy przyjęte w rozpatrywanej nowelizacji rekomendował senatorom prezes Urzędu ds. Repatriacji i Cudzoziemców Piotr Stachańczyk. Szereg uwag zgłosiło senackie biuro legislacyjne. Wysłuchano także opinii Jeleny Szpak oraz Małgorzaty Poluchowicz ze Stowarzyszenia Małżeństw Polaków z Obcokrajowcami.

Znowelizowana przez Sejm ustawa wprowadza do polskiego prawa m.in. pojęcie rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich. Zgodnie z nowelizacją status rezydenta długoterminowego może być przyznany cudzoziemcowi, który przebywa w Polsce co najmniej 5 lat, ma stabilne źródło dochodów, ubezpieczenie i tytuł prawny do zajmowanego lokalu. W wypadku studentów obcokrajowców liczy się połowa czasu studiów.

Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego WE przyznawane jest na czas nieoznaczony. Z szacunków Urzędu ds. Repatriacji i Cudzoziemców wynika, że liczba wniosków o ten status powinna być zbliżona do liczby wniosków o osiedlenie, a tych w roku 2003 było 3010. Przepisy o statusie rezydenta długoterminowego mają wejść w życie 1 października br.

Rozpatrywana nowelizacja dotyczyła również spraw wizowych. W wyjątkowo pilnych wypadkach wizę tranzytową lub pobytową będzie mógł wydawać podczas przekraczania granicy Polski komendant Straży Granicznej. Chodzi o wizy wydawane w celu prowadzenia działalności gospodarczej, naukowym, szkoleniowym i dydaktycznym, bez możliwości podejmowania pracy.

Nowelizacja przewiduje także liberalizację przepisów wizowych dla członków załóg statków morskich, które zawiną do polskich portów. Marynarze w chwili zejścia na ląd nie będą potrzebować wiz, a jedynie przepustki; wydawać je będzie Straż Graniczna na czas postoju statku w porcie, nie dłużej jednak niż na 15 dni. Przepustka może być przedłużona na kolejne 15 dni.

W dyskusji zgłoszono szereg propozycji poprawek. Ustalono, że komisja będzie kontynuować prace nad ustawą o zmianie ustawy o cudzoziemcach i ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw na kolejnym posiedzeniu, 17 marca br.