Narzędzia:

Zapowiedzi

19 marca 2005 r.

19 marca 2005

19 marca 2005 r. marszałek Longin Pastusiak w Nałęczowie wziął udział w uroczystym rozstrzygnięciu ogólnopolskiego konkursu WÓJT ROKU 2004.

Zwracając się do zebranych, marszałek Senatu powiedział:

Dzisiaj, już po raz czwarty, w równych odstępach jednego roku, jestem w Nałęczowie z okazji finału Ogólnopolskiego Konkursu "Wójt Roku".

Z ogromną przyjemnością i serdecznością spotykam się z Państwem w finale czwartej edycji tego konkursu.

Przypomnę, że laureatką pierwszej edycji Konkursu w 2001 roku została pani Maria Batycka-Wąsik, wójt gminy Lesznowola. Laureatem drugiej: pan Ryszard Niebieszczański, wójt gminy Kłodzko. Zwycięzcą ubiegłorocznej, trzeciej edycji był pan Piotr Tyrlik, wójt gminy Węgierska Górka z woj. śląskiego.

Jako senator Ziemi Pomorskiej cieszę się ogromnie, że w tym roku, spośród 10 finalistów, zwycięzcą Konkursu został pan Andrzej Wyrzykowski, wójt gminy Przodkowo z woj. pomorskiego.

Składam serdeczne gratulacje finalistom IV Ogólnopolskiego Konkursu "Wójt Roku 2004", którego celem - tak jak i w latach poprzednich - było wyłonienie szefa gminy, który wykazał się największymi osiągnięciami w pracy na rzecz rozwoju swojej gminy.

Wyrażam również słowa podziękowania i uznania dla Redakcji Audycji Wsi i Rolnictwa Programu I Telewizji Polskiej SA, która już po raz 4. - jak wspomniałem - zorganizowała ten Konkurs w skali krajowej.

Uważam, że inicjatywa organizowania Konkursu "Wójt Roku" jest bardzo istotna. Bowiem w pewnym sensie wpływa na rozwój samorządności lokalnej, której głównym celem jest zaspokajanie potrzeb społeczności lokalnej.

A jak wiadomo, rola samorządu lokalnego, który został zapisany w 1990 roku w jednej z pierwszych ustaw ustrojowych, odgrywa ważną rolę i zyskuje z roku na rok coraz większe uznanie wśród społeczności wiejskiej.

Wójt to przecież swoisty szef-kierownik określonej wspólnoty wiejskiej, jaką jest społeczność lokalna, na określonym administracyjnie terytorium, jakim jest gmina. Ten właśnie szef odgrywa pierwszoplanową rolę w zarządzaniu swoją gminą, w znajdowaniu najlepszych rozwiązań w skali lokalnej, w wyzwalaniu inwencji, samodzielności i energii społecznej mieszkańców.

Wójt gminy to ktoś, kto w środowisku lokalnym jest autorytetem, a więc osobą, z której inni mogą brać przykład, uzyskiwać porady czy wskazówki, otrzymywać rozstrzygnięcia dla właściwego postępowania.

Autorytet wójta jest żywym wzorem kompetencji w sprawach, które mają znaczenie w środowisku lokalnym.

Wójt na terenie swojej gminy jest zwierzchnikiem, osobą kierującą, kimś, kogo inni chcą naśladować, brać z niego przykład i czynić użytek z jego wiedzy, a więc kompetencji merytorycznych.

Tak już jest, że z autorytetem wiedzy łączy się - a z pewnością powinien - autorytet moralności. Jestem przekonany, że laureaci Konkursu to osoby godne zaufania, o wysokim morale nie tylko dla swoich środowisk lokalnych.

W ubiegłym roku odwołałem się do tezy znanego zachodniego ekonomisty Ernsta Friedricha Schumachera mówiącej, że "małe jest piękne". Dzisiaj także podpisuję się pod tym twierdzeniem. Bowiem znaczenie społeczności lokalnych i rola samorządu lokalnego w ogólnokrajowym procesie rozwoju wsi są ogromne. W małej skali człowiek tworzy i podejmuje zadania, które są na miarę jego możliwości. I to właśnie wójt, jako kierujący gminą, odgrywa ważną, pierwszoplanową rolę w zarządzaniu swoją gminą, w szukaniu najlepszych rozwiązań i motywowaniu mieszkańców do efektywnych działań. Atrakcyjność gminy, a więc tej struktury mikro w skali makro, może skutecznie stworzyć właśnie dobry wójt, kierujący swoją gminą.

Fakt, iż ok. 40% populacji Polski zamieszkuje obszary wiejskie, obejmujące ponad 90% powierzchni kraju, sprawia, że problemy wsi są niezwykle istotne dla nas wszystkich, dla całego społeczeństwa.

Nasza przynależność do Unii Europejskiej od prawie roku otworzyła dostęp do funduszy strukturalnych oraz funduszy przeznaczonych na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich.

Jestem przekonany, że w gminach kierowanych przez laureatów konkursu "Wójt Roku", są one już wykorzystywane na wszechstronne polepszenie sytuacji gmin wiejskich, rozwój społeczności lokalnych i terytorialnych.

Jestem przekonany, że dzisiejsze spotkanie stanie się także okazją do omówienia aktualnych problemów gmin i społeczności wiejskich, zwłaszcza w kontekście naszej przynależności do Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku. Konkurs "Wójt Roku" jest przedsięwzięciem, które spełnia swe zadanie, wyłaniając szefa gminy z największymi osiągnięciami w pracy na rzecz swojej gminy.

Życzmy sobie jak najwięcej dobrych wójtów-szefów gmin. Bo to przecież w dużej mierze od poziomu ich wiedzy i umiejętności zależy wszechstronny rozwój gminy.

Jeszcze raz serdecznie gratuluję i laureatom, i organizatorom Konkursu.