Narzędzia:

Zapowiedzi

16 grudnia 2004 r.

16 grudnia 2004

Na wspólnym posiedzeniu Komisji Ustawodawstwa i Praworządności, Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych kontynuowano pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach prawnych związanych z usuwaniem skutków powodzi z lipca i sierpnia 2001 r. oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Poprzednie posiedzenie w tej sprawie odbyło się 13 października 2004 r. Powołano wówczas zespół w składzie senatorowie: Aleksandra Koszada, Apolonia Klepacz, Bogusław Mąsior. Ustalenia przyjęte przez zespół omówiła senator A. Klepacz. Senatorowie po analizie przedłożonego projektu ustawy, aktualnego stanu prawnego oraz sytuacji rolników, którzy mieliby zostać objęci uprawnieniami wynikającymi z tej regulacji, a także po przeprowadzeniu rozmowy z wojewodą małopolskim zarekomendowali połączonym komisjom podjęcie uchwały o odrzuceniu projektu inicjatywy ustawodawczej. Jednocześnie zespół uznał za celowe spowodowanie udzielenia pomocy prawnej zainteresowanym rolnikom, aby na drodze sądowej mogli dochodzić swoich roszczeń lub ewentualnego odszkodowania za szkody wynikłe z niewłaściwego działania urzędników.

Przedstawicielka Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu Aleksandra Skorupka zwróciła uwagę, że weryfikacje dokonane przez wojewodę nie zostały zaskarżone w normalnym toku instancji. W przedłożonej opinii A. Skorupka wskazała na możliwość stwierdzenia nieważności decyzji (w trybie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego) lub - gdyby przyjąć, że weryfikacja dokonana przez wojewodę nie była decyzją administracyjną - dochodzenie odszkodowania od Skarbu Państwa przed sądem powszechnym za szkodę wyrządzoną przez funkcjonariusza państwowego przy wykonywaniu powierzonej mu czynności (na podstawie przepisów kodeksu cywilnego). Przedłożony projekt inicjatywy ustawodawczej nie stworzy podstawy prawnej do ponownej weryfikacji wniosków rolników.

Naczelnik Wydziału Administracji Rządowej w Departamencie Administracji Państwowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Adam Misiuwianiec opowiedział się za stanowiskiem wyrażonym przez przedstawicielkę zespołu senatorów oraz przedstawicielkę senackiego biura legislacyjnego w sprawie podjęcia przez Senat inicjatywy ustawodawczej, ale zaapelował, aby nie mówić o nieprawidłowym działaniu urzędników przed stwierdzeniem tego faktu przez sąd.

Po krótkiej dyskusji przewodniczący obradom senator Zbyszko Piwoński poddał pod głosowanie zgłoszony przez senatorów A. Klepacz, A. Koszadę i B. Mąsiora wniosek o odrzucenie projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach prawnych związanych z usuwaniem skutków powodzi z lipca i sierpnia 2001 roku oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Wniosek w tej sprawie poparło 13 senatorów, 2 było przeciw 2, od głosu wstrzymało się 6 osób. Ustalono, że wniosek o odrzucenie rozpatrywanego projektu zarekomenduje Izbie na posiedzeniu plenarnym senator A. Klepacz.

Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senator Z. Piwoński w imieniu komisji przyjął zobowiązanie do wystąpienia do wojewody małopolskiego o pomoc prawną dla zainteresowanych rolników.