Narzędzia:

Zapowiedzi

9 grudnia 2004 r.

9 grudnia 2004

Odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych, podczas którego rozpatrywano ustawy budżetową na rok 2005 w częściach właściwych przedmiotowemu zakresowi działania komisji:

część 19 - Budżet, Finanse Publiczne i Instytucje Finansowe oraz załączniki nr 3, 4, 6, 7, 10, 12, 13, 15 i 17

część 78 - Obsługa zadłużenia zagranicznego

część 79 - Obsługa długu krajowego

część 81 - Rezerwa ogólna

część 83 - Rezerwy celowe

część 84 - Środki własne Unii Europejskiej oraz załączniki nr 8, 14 i 16

część 07 - Najwyższa Izba Kontroli

część 20 - Gospodarka

część 40 - Turystyka

część 47 - Rządowe Centrum Studiów Strategicznych

część 48 - Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych

część 50 - Urząd Regulacji Energetyki

część 53 - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

część 58 - Główny Urząd Statystyczny

część 60 - Wyższy Urząd Górniczy

część 69 - Komisja Papierów Wartościowych i Giełd.

Senatorowie wysłuchali informacji zaproszonych gości, przedstawicieli urzędów i instytucji, których plany budżetowe na przyszły rok rozpatrywali.

Ustalono, że zgłoszone wnioski zostaną przegłosowane na kolejnym posiedzeniu, 10 grudnia br., i znajdą się w projekcie uchwały w sprawie ustawy budżetowej na rok 2005.

Ponadto Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych przystąpiła do rozpatrywania opinii komisji senackich o ustawie budżetowej na rok 2005. Pierwsze rozpatrzono opinie Komisji Ochrony Środowiska oraz Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego. Kolejne posiedzenie w tej sprawie odbędzie się 10 grudnia br.

Podczas posiedzenia komisji rozpatrzono ponadto ustawę o zmianie ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz niektórych innych ustaw.

Na temat nowelizacji, która była pilnym projektem rządowym wy powiadali się wiceminister gospodarki i pracy Irena Herbst oraz wiceprezes PARP Zbigniew Stępniewski. Zapoznano się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Omawiana ustawa wprowadza bezpośrednie odesłanie do nowo przyjętej definicji przedsiębiorcy zawartej w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, oraz ujednolica pojęcia małego i średniego przedsiębiorcy, a także mikroprzedsiębiorcy z definicjami obowiązującymi w prawodawstwie wspólnotowym, w celu ułatwienia udzielania pomocy publicznej tym przedsiębiorcom.

W głosowaniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 4 poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Mieczysława Mietłę.

Kolejnym rozpatrywanym aktem była ustawa o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Opinię o ustawie sejmowej przedstawił wiceminister finansów Andrzej Jacaszek. Senackie biuro legislacyjne stwierdziło, że rozpatrywana nowelizacja nie budzi zastrzeżeń legislacyjnych.

Nowelizacja łagodzi obostrzenia dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) dla pośredników pracujących dla więcej niż jednego ubezpieczyciela. Proponowane zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2005 roku. Nowelizacja ma uchronić pośredników przed znacznymi podwyżkami kosztów obowiązkowego ubezpieczenia, i to takimi, że mniejszych pośredników nie byłoby stać na zapłacenie składki na ubezpieczenie OC.

Według obowiązującego prawa, odpowiedzialność pośredników ubezpieczeniowych (ryzyko przejmowane w ramach ubezpieczenia przez zakłady ubezpieczeń) dotyczy również szkód wyrządzonych umyślnie. Utrudnia to jednak ubezpieczycielom reasekurację, a brak możliwości wyłączenia tego ryzyka może zachęcać do działań niezgodnych z prawem i wyłudzania odszkodowań.

Uchwalona przez Sejm ustawa przewiduje, że ubezpieczyciele będą mieli prawo regresu, czyli dochodzenia świadczenia od pośredników, za których wypłacili odszkodowania w tych wypadkach, gdy w grę wchodziła wina umyślna pośrednika lub jego rażące zaniedbanie.

Nowelizacja dotyczy ustawy obowiązującej od 1 stycznia 2004 roku i stanowi część szerszego rządowego projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, jednak w związku z obawą przed przedłużaniem się prac nad całym projektem nowelizacji ustawy dotyczącej ubezpieczeń obowiązkowych wniosek o odrębne zajęcie się częścią dotyczącą pośredników zgłosiła w listopadzie poseł Anna Filek. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zdecydowała 17 listopada, że skieruje do marszałka Sejmu projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, dotyczący obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) dla pośredników ubezpieczeniowych pracujących dla więcej niż jednego ubezpieczyciela.

W głosowaniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ustalono, że stanowisko komisji w tej sprawie zarekomenduje Izbie senator Władysław Mańkut.