Narzędzia:

Zapowiedzi

1 grudnia 2004 r.

1 grudnia 2004

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności oraz Komisji Spraw Zagranicznych odbyło pierwsze czytanie projektu uchwały Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie zapewnienia swobód obywatelskich w związku z wyborami prezydenckimi na Ukrainie.

W imieniu grupy senatorów wnioskodawców projekt przedstawiła i uzasadniła senator Anna Kurska. W projekcie stwierdzono:

"Senat RP wyraża zaniepokojenie w związku z wyborami prezydenckimi na Ukrainie, a w szczególności łamaniem wyborczych procedur i groźbą użycia przemocy w stosunku do obywateli domagających się przestrzegania demokratycznych standardów.

Wysoka świadomość obywatelska społeczeństwa ukraińskiego pokazuje wyraźnie jak niezasłużona jest marginalizacja Ukrainy w polityce zagranicznej Unii Europejskiej.

Milcząca zgoda na oddanie Ukrainy pod wpływy rosyjskie jest głęboko sprzeczna z polską racją stanu.

Senat RP zwraca się do Parlamentów Krajów Unii Europejskiej, a także do Parlamentu Europejskiego o podjęcie efektywnych działań zarówno politycznych jak i materialnych, zmierzających do umocnienia sił demokratycznych na Ukrainie".

W dyskusji senatorowie zaproponowali wprowadzenie zmian do przedstawionego projektu uchwały w sprawie zapewnienia swobód obywatelskich w związku z wyborami
prezydenckimi na Ukrainie. W głosowaniu połączone komisje wprowadziły do niego poprawki i wniosły o przyjęcie przez Senat jednolitego projektu uchwały następującej treści:

Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża głęboki niepokój w związku z wyborami prezydenckimi na Ukrainie, a w szczególności łamaniem wyborczych procedur, groźbą użycia przemocy w stosunku do obywateli domagających się przestrzegania demokratycznych zasad, a także niebezpieczeństwem rozpadu państwa.

Nieoczekiwana siła i zakres protestu przeciw nadużyciom wyborczym, który objął już także struktury państwa, jest historycznym wydarzeniem. Stanowi ono ważne ogniwo w rozwoju demokracji i społeczeństw obywatelskich w Europie. Postawa ta zasługuje na szacunek i wsparcie ze strony demokracji europejskiej w imię głęboko pojętego interesu Ukrainy i jej sąsiadów oraz całej Europy.

Wysoka świadomość obywatelska społeczeństwa ukraińskiego pokazuje wyraźnie, jak niezasłużona jest marginalizacja Ukrainy w polityce zagranicznej Unii Europejskiej.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się do parlamentów i rządów Państw Unii Europejskiej, a także do Parlamentu Europejskiego o podjęcie efektywnych działań zmierzających do umocnienia struktur demokratycznych na Ukrainie.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Ustalono, że przyjęty przez połączone komisje projekt uchwały w sprawie w sprawie zapewnienia swobód obywatelskich w związku z wyborami prezydenckimi na Ukrainie zarekomenduje Izbie podczas drugiego czytania na posiedzeniu plenarnym senator A. Kurska.