Narzędzia:

Zapowiedzi

23 września 2004 r.

23 września 2004

Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych. W pierwszym punkcie porządku dziennego posiedzenia senatorowie rozpatrywali ustawę o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Wiedniu dnia 13 stycznia 2004 r.

Szczegółowych informacji na temat rozwiązań przyjętych w przedmiotowej umowie udzielali wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw zagranicznych Piotr Ogonowski oraz wicedyrektor Departamentu Podatków Bezpośrednich w Ministerstwie Finansów Kazimierz Bany. Pozytywną opinię na temat ustawy sejmowej przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

W głosowaniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek rozpatrywanej ustawy ratyfikacyjnej. Ustalono, że w imieniu komisji sprawozdanie w tej sprawie złoży podczas posiedzenia plenarnego senator Mieczysław Mietła.

Kolejnym rozpatrywanym aktem prawnym była ustawa o ratyfikacji Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Azerbejdżańskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisanej w Warszawie dnia 26 sierpnia 1997 r.

Informacje na temat ustawy sejmowej przedstawili wicedyrektorzy P. Ognowski i K. Bany. Pozytywną opinię wyraziło senackie biuro legislacyjne.

W głosowaniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do rozpatrywanej ustawy sejmowej i zarekomendować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Tadeusza Wnuka.

Ponadto rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Armenii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisanej w Warszawie dnia 14 lipca 1999 r.

Po wysłuchaniu opinii przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Finansów oraz po zapoznaniu się z pozytywną opinią biura legislacyjnego w głosowaniu komisja poparła rozpatrywaną ustawę sejmową. Ustalono, że w imieniu komisji wypracowane stanowisko zarekomenduje Izbie senator Genowefa Ferenc.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrzono ustawę o zasadach finansowania nauki.

Senatorowie wysłuchali opinii o ustawie sejmowej, które przedstawili m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji Marek Bartosik, Józef Gromek i Leszek Rafalski z Rady Głównej Jednostek Badawczo-Rozwojowych i wiceprezes Polskiej Akademii Nauk Emil Nalborczyk. Szczegółowe uwagi do zapisów przyjętych przez Sejm zgłosiło biuro legislacyjne.

W kolejnych głosowaniach akceptację komisji uzyskały 2 poprawki o charakterze legislacyjnym. Ustalono, że ich wprowadzenie zarekomenduje Izbie senator Władysław Mańkut.