Narzędzia:

Zapowiedzi

27 lipca 2004 r.

27 lipca 2004

Odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Ustawodawstwa i Praworządności, Komisji Nauki, Edukacji i Sportu oraz Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych, podczas którego przeprowadzono pierwsze czytanie zgłoszonego przez Komisję Nauki, Edukacji i Sportu projektu uchwały Senatu w sprawie niezbędnych działań mających na celu przygotowanie Polski do integracji europejskiej w obszarze wspierania oraz wykorzystania prac naukowo-badawczych i wdrożeniowych w gospodarce.

W imieniu wnioskodawców projekt przedstawił senator Zbigniew Kruszewski. Następnie wysłuchano opinii, które przedstawili zaproszeni goście. W posiedzeniu udział wzięli m.in.: Emil Nalberczyk, Władysław Włosiński i Bogdan Ney z Polskiej Akademii Nauk, wiceminister nauki i informatyzacji Włodzimierz Marciński, wiceminister gospodarki i pracy Krzysztof Krystowski.

W opinii wnioskodawców, wykorzystanie kapitału intelektualnego i kreatywnych możliwości umysłu ludzkiego jest podstawą wszelkiego rozwoju i taki właśnie cel stawia przed sobą Unia Europejska Polska powinna - jako członek Unii - przyjąć i poprzeć tę strategię.

Zdaniem wnioskodawców, tworzenie budżetu w Polsce powinno zaczynać się od wyznaczenia właściwej wielkości środków przeznaczonych na edukację i badania naukowe jako najważniejszych, a dopiero potem wyznaczania następnych pozycji budżetu. Odpowiednie nakłady na edukację i badania naukowe powinna ponosić także polska gospodarka. Musi to być zagwarantowane odpowiednim "oprzyrządowaniem" prawnym.

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, należy stworzyć ramy prawne, które pozwalałyby na rozwój dziedzin gospodarczych, opartych na bio-, nano, e-technologiach.

W dyskusji zaproponowano wprowadzenie poprawek do omawianego projektu uchwały. Następnie poddano je pod głosowanie. Ostatecznie połączone komisje przyjęły projekt uchwały Senatu w sprawie niezbędnych działań mających na celu przygotowanie Polski do integracji europejskiej w obszarze wspierania oraz wykorzystania prac naukowo-badawczych i wdrożeniowych w gospodarce wraz z przegłosowanymi pozytywnie zmianami. Ustalono, że przyjęty w pierwszym czytaniu projekt zarekomenduje Izbie senator Z. Kruszewski.