Narzędzia:

Zapowiedzi

22 czerwca 2004 r.

22 czerwca 2004

22 czerwca 2004 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przewodniczących komisji spraw zagranicznych, obrony oraz komisji spraw Unii Europejskiej parlamentów krajów Grupy Wyszehradzkiej.

W spotkaniu wzięli udział:

- poseł Jaroslav Zverina - wiceprzewodniczący Komisji Spraw Unii Europejskiej Izby Deputowanych Republiki Czeskiej,

- senator Jiri Skalicky - przewodniczący Komisji Spraw Unii Europejskiej Senatu Republiki Czeskiej,

- senator Josef Zoser - wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, Obrony i Bezpieczeństwa Senatu Republiki Czeskiej,

- poseł Pavol Kubovic -wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Rady Narodowej Republiki Słowackiej,

- poseł Rudolf Ziak - członek Komisji Integracji Europejskiej Rady Narodowej Republiki Słowackiej,

- poseł Richárd Horcsik - wiceprzewodniczący Komisji Spraw Integracji Europejskiej Zgromadzenia Narodowego Republiki Węgierskiej,

- poseł Mihaly Balla - wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Zgromadzenia Narodowego Republiki Węgierskiej,

- poseł Jan Chaładaj - wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP,

- poseł Stanisław Janas - przewodniczący Komisji Obrony Narodowej Sejmu RP,

- poseł Jerzy Czepułkowski - przewodniczący Komisji Europejskiej Sejmu RP,

- senator Zbigniew Kulak - wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych senatu RP,

- senator Wiesław Pietrzak - przewodniczący Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego Senatu RP,

- senator Zygmunt Cybulski - przewodniczący Komisji Spraw Unii Europejskiej Senatu RP.

Podczas spotkania dyskutowano na temat perspektywy współpracy Czech, Słowacji, Węgier i Polski w Unii Europejskiej. Wprowadzenie do tego tematu przedstawił wiceminister spraw zagranicznych Jan Truszczyński.

Kolejnym poruszanym tematem była "Rola państw Grupy Wyszehradzkiej w kreowaniu Wymiaru Wschodniego UE". W związane z tym zagadnienia wprowadził wiceminister J. Truszczyński.

"Oczekiwania związane ze szczytem NATO w Istambule" to kolejne dyskutowane podczas spotkania zagadnienie. W tej części spotkania do dyskusji wprowadził wiceminister obrony narodowej Andrzej Towpik.

Warszawskie spotkanie zakończyło przyjęcie wspólnego stanowiska, w którym stwierdzono m.in., że parlamenty narodowe państw Grupy Wyszehradzkiej powinny wspierać nowych kandydatów do Unii Europejskiej, dzieląc się doświadczeniami z wypełniania kryteriów dochodzenia do UE.

"Jesteśmy przekonani, że stosunki z państwami Europy Wschodniej będą miały fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa, rozwoju i przyszłości - nie tylko obszarów UE graniczących z Europą Wschodnią, ale także dla całej UE. Współpraca w ramach wymiaru wschodniego UE przyczyni się do skuteczniejszego oddziaływania na proces zbliżenia państw Europy Wschodniej z UE" - napisano w oświadczeniu.

Przewodniczący komisji parlamentarnych grupy pozytywnie ocenili propozycję Komisji Europejskiej uruchomienia specjalnego instrumentu finansowego dla sąsiadujących z rozszerzoną UE państw Europy Wschodniej, który wspomagałby politykę prowadzoną wobec tych krajów.

"Naszym zdaniem, jednym z najważniejszych elementów polityki UE wobec Europy Wschodniej jest wspieranie przemian prowadzących do ustanowienia systemu demokratycznego i sprawnie funkcjonującej gospodarki rynkowej na Białorusi" - brzmi kolejny fragment oświadczenia.

Przed zbliżającym się szczytem NATO w Istambule przedstawiciele Grupy Wyszehradzkiej zwrócili się o potwierdzenie przez Sojusz polityki "otwartych drzwi" dla nowych członków.

"Chcielibyśmy, aby zbliżający się szczyt w Stambule przyniósł jasne przesłanie zarówno dla państw uczestniczących w Planie na rzecz Członkostwa, jak i tych, które wyrażają aspiracje włączenia się w ten mechanizm bądź mogą takie aspiracje wyrazić w przyszłości" - napisano w oświadczeniu.

"Uznając, że współpraca NATO - Rosja rozwija się w dobrym kierunku, należy podkreślić, że wciąż jest miejsce na jej praktyczne wzmocnienie. Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję o przeprowadzeniu podczas szczytu spotkania Komisji NATO - Ukraina w formule głów państw i szefów rządów. Powinno to stać się okazją do pogłębienia współpracy z Kijowem" - napisali sygnatariusze oświadczenia.

Wyrazili ponadto nadzieję, że w Stambule zostanie przedyskutowana sytuacja w Iraku i ewentualne opcje zwiększenia roli NATO w stabilizowaniu sytuacji w tym regionie.

"W naszym przekonaniu, szczyt w Stambule powinien także potwierdzić rolę NATO w międzynarodowej walce z terroryzmem. Możliwości, jakimi dysponuje Sojusz, w tym także zaangażowanie naszych państw w ramach Partnerstwa dla Pokoju, powinny być w sposób możliwie najefektywniejszy wykorzystane w zwalczaniu tego zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa" - zaznaczono w oświadczeniu.