Narzędzia:

Zapowiedzi

19 kwietnia 2004 r.

19 kwietnia 2004

19 kwietnia 2004 r. na Zamku Królewskim w Warszawie marszałek Longin Pastusiak wziął udział w ceremonii otwarcia Międzynarodowej Sesji Modelu Parlamentu Europejskiego. Przemawiając podczas uroczystości, marszałek Senatu powiedział:

Z przyjemnością uczestniczę w Międzynarodowej Sesji Modelu Parlamentu Europejskiego, który jest niezwykle ciekawą i cenną inicjatywą młodzieżową o charakterze europejskim.

Młodzież z krajów europejskich od 1994 roku spotyka się cyklicznie w swoich macierzystych krajach na narodowych sesjach parlamentarnych. Na sesjach tych zapoznaje się z metodami pracy parlamentarnej. Przypomnę tu, że II - polska - Narodowa Sesja Modelu Parlamentu Europejskiego odbyła się dnia 2 czerwca 2003 roku w sali posiedzeń Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto 2 razy w roku organizowane są takie przedsięwzięcia w skali międzynarodowej. Dzisiejsze spotkanie po raz pierwszy odbywa się w Warszawie. Także po raz pierwszy - na kilkanaście dni przed przystąpieniem do Unii Europejskiej 10 nowych państw - w sesji biorą udział przedstawiciele tak wielu krajów.

Młodzi Parlamentarzyści!

Stanęliście wobec niezwykłego, a zarazem trudnego zadania. Musicie przedstawić nie tylko własne poglądy, ale i poznać tajniki sztuki znajdowania kompromisu w każdej z omawianych spraw.

Mam nadzieję, że to spotkanie uświadomi nie tylko Wam, ale i licznym obserwatorom, jak wiele we współczesnym świecie zależy od znalezienia wspólnego języka. I chodzi tu o wspólny język nie tylko w sensie dosłownym, ale i w sensie porozumienia, uzgodnienia stanowiska w omawianych sprawach.

Jestem przekonany, że pokażecie, jak w drodze negocjacji i wypracowywania nieraz bardzo trudnego kompromisu, można znaleźć rozwiązania zadowalające przedstawicieli 28 krajów, którzy znajdują się na dzisiejszej konferencji.

Wiem, że w końcowej fazie Waszych obrad odbędzie się głosowanie przez narodowe delegacje rezolucji uchwalonych w międzynarodowych komitetach. Wykaże ono, który komitet zdołał uchwalić rezolucje najlepiej uwzględniające interesy wszystkich państw, reprezentowanych na sesji.

Chcę podkreślić, iż mam świadomość, że postawiono przed Wami bardzo poważne zadanie uchwalenia rezolucji, których treść byłaby trudna do uzgodnienia we wszystkich parlamentach współczesnej Europy. Dlatego z uwagą będę śledził rezultaty Waszych obrad.

Głęboko wierzę w mądrość światłej, współczesnej młodzieży, która wkrótce zajmie miejsca nas, starszych, w wyniku wymiany pokoleń. Jestem przekonany, że wiedza, którą zdobywają młodzi ludzie - m.in. w czasie takich spotkań jak dzisiejsze - może być szczególnie wartościowa ze względu na swój wymiar praktyczny. Takie spotkania przyczyniają się do wzrostu poziomu wspólnej odpowiedzialności, nie tylko za losy własnego kraju, ale i Europy, a może i świata. Nie tylko za rzeczywistość świata współczesnego, ale i za jego przyszłość.

Życzę, aby rezultaty tej 19. już Międzynarodowej Sesji Parlamentu Europejskiego stały się dowodem społecznej, a także liczyłbym, że również i politycznej dojrzałości młodzieży.

Życzę także, aby udało się w przyszłości zrealizować wiele twórczych wniosków, które wynikną z dzisiejszej sesji. Tak, aby to było z korzyścią nie tylko dla nas, współczesnych, ale i przyszłych pokoleń.

Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania dzisiejszego spotkania, serdecznie dziękuję za wkład pracy.

Pomyślnych obrad!

Model Parlamentu Europejskiego jest międzynarodowym projektem edukacyjnym skupiającym młodzież szkolną. Od 1995 roku co pół roku w jednym z krajów UE odbywa się sesja plenarna MEP. Rezolucje, które uzyskały aprobatę młodych parlamentarzystów, są przekazywane do Parlamentu Europejskiego. Polscy uczniowie uczestniczą w obradach MEP od 1999 r. na prawach obserwatorów.

W warszawskich obradach bierze udział młodzież z 28 krajów. Uczestnicy MEP pracowali w komitetach zajmujących się m.in. polityką międzynarodową, zdrowiem, kulturą, ochroną środowiska. 23 kwietnia br. w Sejmie uroczyście otwarto dwudniową sesję plenarną MEP. Obrady zakończyło przyjęcie rezolucji.

W sesji biorą udział uczniowie szkół średnich z krajów - członków Unii Europejskiej, krajów przystępujących do UE 1 maja br. oraz ubiegających się o przyjęcie do Wspólnoty: Rumunii, Bułgarii i Turcji. W obradach na prawach obserwatorów uczestniczą także młodzi ludzie z Białorusi i Ukrainy.

Do uczestników sesji list wystosował prezydent Aleksander Kwaśniewski, pod którego patronatem odbywają się warszawskie obrady.