Narzędzia:

Zapowiedzi

21 i 22 kwietnia 2004 r.

21 kwietnia 2004

21 i 22 kwietnia 2004 r. marszałek Longin Pastusiak wziął udział w międzynarodowym forum odbywającym się pod hasłem "Rosja i Europa: współpraca informacyjna w warunkach globalizacji", które odbywało się w Kaliningradzie. Konferencję zorganizowano z inicjatywy przewodniczącego Rady Federacji Rosji Siergieja Mironowa i była ona poświęcona europejskiej przestrzeni informacyjnej oraz współpracy międzynarodowej w ramach tworzenia takiej przestrzeni. W forum uczestniczyli przedstawiciele parlamentów Polski, Rosji, Białorusi, Niemiec, Litwy i Finlandii.

W swoim wystąpieniu podczas forum marszałek powiedział m.in., że współpraca między Rosją a UE, w tym z Polską, powinna ułatwić przełamywanie stereotypów, wzajemne zrozumienie społeczeństw i rozwój kontaktów międzyludzkich.

Do przykładów takiej współpracy zaliczył prezentacje polskiej kultury w Rosji przez Instytut im. Adama Mickiewicza oraz badania nad wzajemnymi uprzedzeniami w stosunkach polsko-rosyjskich przygotowywane przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Marszałek L. Pastusiak zaproponował utworzenia stałego komitetu, który monitorowałby procesy rozwoju systemów informacyjnych i sygnalizowałby nieprawidłowości i zagrożenia pojawiające się np. w Internecie, telewizji bez granic czy w przekazach telefonii komórkowej. Stałą siedzibą komitetu mógłby być Kaliningrad, choć spotkania odbywałyby się raz do roku w poszczególnych krajach.

Postęp technologiczny, a szczególnie rozwój techniki informatycznej, telekomunikacyjnej oraz multimedialnej jest jednym z głównych czynników zmiany we współczesnym świecie - wskazywał dalej w swym wystąpieniu marszałek L. Pastusiak.

"Wiedza staje się podstawowym zasobem gospodarki w wysoko rozwiniętych społeczeństwach, opartej na informacji i technologiach informacyjnych. Z ery społeczeństwa industrialnego proces ten przenosi nas do nowego etapu rozwoju cywilizacji: społeczeństwa informacyjnego" - powiedział marszałek Senatu.

Przypomniał, że Unia Europejska w 2000 roku przyjęła tzw. Strategię Lizbońską, której celem jest stworzenie w Europie najbardziej dynamicznej i konkurencyjnej gospodarki na świecie. Osiągnięcie tego ma się dokonać poprzez rozwój przedsiębiorczości i innowacyjności, wzrost nakładów na badania i łatwiejszy dostęp do kapitału i technologii, zmiany na rynku pracy i kształcenie ludzi o odpowiednich kwalifikacjach.

Rozwój technologii przyczynia się do wzmocnienia procesów globalizacji. W procesach tych ważna jest nie tylko konkurencja, ale także kooperacja. W tym kontekście istotna jest współpraca między Europą a Rosją, która zapewni obu stronom jak najlepsze wykorzystanie ich potencjału - zauważył reprezentant polskiego Senatu.

Podczas pobytu w Kaliningradzie marszałek spotkał się z Polonią. Według szacunków, mieszka tam około 10 tys. osób mających polskie korzenie.