Narzędzia:

Zapowiedzi

3 czerwca 2008 r.

3 czerwca 2008

Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Praw Człowieka i Praworządności w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego.

Sejmową nowelizację przedstawił przewodniczący zespołu ds. monitoringu elektronicznego w Ministerstwie Sprawiedliwości gen. Paweł Nasiłowski. Zakłada ona, że przepisy umożliwiające zastosowanie dozoru elektronicznego wobec skazanych na kary od pół roku do roku więzienia wejdą w życie we wrześniu 2009 r., a nie, jak założono, w lipcu br. Wydłużenie vacatio legis ustawy podyktowane było m.in. szybkim postępem technologicznym.

Żadnych uwag do ustawy sejmowej nie zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

W dyskusji senatorów interesowały kwestie związane z kosztami wdrożenia i obsługi systemu dozoru elektronicznego, a także procedury przetargowe.

W głosowaniu, na wniosek przewodniczącego senatora Stanisława Piotrowicza, Komisja Praw Człowieka i Praworządności postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora S. Piotrowicza.

Ustawa, uchwalona we wrześniu 2007 r., zakłada, że osoby skazane na kary od pół roku do roku więzienia mogą - jeśli spełnią odpowiednie kryteria - odbywać karę na wolności ze stale noszoną bransoletką monitorującą miejsce pobytu. Ponadto ustawa przewiduje m.in. możliwość wyegzekwowania za pomocą elektronicznej bransoletki zakazu zbliżania się osoby skazanej do określonych obiektów - stadionów czy mieszkań. Wiadomość o niesubordynacji skazanego otrzymywałby kurator sądowy, który tylko raz mógłby dać skazanemu "żółtą kartkę"; każde kolejne nieposłuszeństwo kończyłoby się powrotem za kraty.