Narzędzia:

Zapowiedzi

3 czerwca 2008 r.

3 czerwca 2008

Odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, podczas którego przystąpiono do pierwszego czytania projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

W imieniu wnioskodawców, Komisji Ustawodawczej, projekt omówiła senator Grażyna Sztark, która przypomniała, że powstał on jako realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Był on konsekwencją zaskarżenia przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, regulujących problematykę uznania dziecka po jego śmierci, i dotyczył niezgodności z konstytucją art. 76 tej ustawy.

W rozpatrywanym projekcie, mając na uwadze konieczność wykonania tego orzeczenia oraz kierując się brzmieniem jego sentencji i motywami uzasadnienia, wnioskodawcy zaproponowali, aby zmiana ustawy z 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy polegała na przywróceniu do systemu prawa instytucji uznania dziecka po jego śmierci.

Jak poinformowała senator G. Sztark, minister sprawiedliwości wystosował prośbę o wstrzymanie prac nad projektem. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało bowiem nowelizację kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w którym zostały zawarte rozwiązania legislacyjne realizujące wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Zbigniew Wrona podtrzymał prośbę o wstrzymanie prac nad projektem senackim. Jak poinformował, resort przygotował nowelizację kodeksu i zostanie ona skierowana na najbliższe posiedzenie Rady Ministrów. W czerwcu br. nowelizacja powinna trafić do laski marszałkowskiej. Zdaniem przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości, złożenie dwóch analogicznych projektów wydłuży proces legislacyjny.

Przewodniczący Komisji Rodziny i Polityki Społecznej senator Mieczysław Augustyn oraz przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator Krzysztof Kwiatkowski zgłosili wniosek, aby na podstawie art. 80 ust. 4 Regulaminu Senatu zwrócić się do marszałka Senatu o przedłużenie terminu złożenia sprawozdania w tej sprawie o dwa miesiące. W głosowaniu komisje jednomyślnie przyjęły przedstawiony wniosek.

W drugim punkcie porządku dziennego przystąpiono do pierwszego czytania projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Projekt, który był inicjatywą Komisji Ustawodawczej, omówił senator K. Kwiatkowski. Senator przypomniał, że jest on realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zapadł w wyniku pytania prawnego, dotyczącego interpretacji art. 118 ust.1a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Mając na uwadze konieczność wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w rozpatrywanym projekcie zaproponowano, aby interpretacyjne rozstrzygnięcie trybunału zawarte w sentencji wyroku przenieść do art. 118 ust. 1a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W projekcie ustawy zamieszczony został również przepis przejściowy, statuujący regułę bezpośredniego działania prawa nowego do spraw "w toku".

W swoim wystąpieniu senator K. Kwiatkowski przedstawił także opinie do projektu, które wpłynęły do Komisji Ustawodawczej.

Podczas dyskusji przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wyrazili pogląd, że nie ma potrzeby nowelizowania ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ponieważ interpretacyjny wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest wiążący. Przedstawiciele Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu wyjaśniali potrzebę wprowadzenia proponowanych zmian.

Połączone komisje rozpatrzyły w pierwszym czytaniu przedstawiony przez wnioskodawców projekt ustawy i postanowiły wprowadzić do niego poprawki. Wniosły o przyjęcie przez Senat jednolitego, załączonego projektu ustawy oraz projektu uchwały w sprawie wniesienia do Sejmu tego projektu ustawy. Na sprawozdawcę połączonych komisji został wybrany senator Mieczysław Augustyn.