Narzędzia:

Zapowiedzi

24 marca 2004 r.

24 marca 2004

24 marca 2004 r. marszałek Longin Pastusiak wziął udział w obchodach z okazji 85-lecia powołania Państwowej Inspekcji Pracy, które odbyły się w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Podczas uroczystości marszałek Senatu powiedział:

Z ogromną przyjemnością uczestniczę w dzisiejszej uroczystości zorganizowanej z okazji Jubileuszu 85-lecia Państwowej Inspekcji Pracy.

Jubileusze z reguły skłaniają nas do różnorodnych ocen i refleksji, najczęściej o charakterze historycznym. Państwowa Inspekcja Pracy to urząd, który od kilkudziesięciu lat stoi na straży prawa pracy i zobowiązuje do kontynuowania wciąż aktualnych idei, które dały początek tej instytucji. Obok Najwyższej Izby Kontroli zajmuje ważne miejsce w strukturach polskiego państwa.

Jestem przekonany, że Państwowa Inspekcja Pracy jest przygotowana do wypełniania zadań, które są przypisane organowi nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, szczególnie w trudnych realiach współczesności, w przededniu naszego przystąpienia do Unii Europejskiej.

Historia inspekcji pracy, naznaczona ewolucją ustawodawstwa pracy, zmianami zakresu kompetencji i struktury urzędu, odzwierciedla uwarunkowania społeczne i gospodarcze w kraju. Inspekcja pracowała w przeszłości i pracuje obecnie na wizerunek instytucji cieszącej się powszechnym zaufaniem i autorytetem instytucji - sojusznika ludzi pracy.

Wiedza o stanie przestrzegania prawa pracy znajduje się w sprawozdaniach Inspekcji, które są przekazywane Sejmowi i rządowi. Wiedza ta jest źródłem obiektywnych i cennych informacji o skali naruszeń przepisów; niejednokrotnie jest podstawą formułowania inicjatyw legislacyjnych. Fakt, że Państwowa Inspekcja Pracy podlega obecnie Sejmowi, stanowi szczególnie istotną wartość, która buduje społeczny autorytet. Taki stan rzeczy zapewnia bezstronność ocen.

Przed Państwową Inspekcją Pracy, podobnie jak przed innymi instytucjami w kraju, nowe wyzwania stawia bliska perspektywa integracji z Unią Europejską. Uczestnictwo Inspekcji w programach przygotowujących do funkcjonowania w warunkach członkostwa Polski w Unii, stworzyło możliwości korzystania z najlepszych, już sprawdzonych, europejskich doświadczeń. Godny podkreślenia jest fakt, że działalność polskiej Inspekcji jest oceniana bardzo pozytywnie przez reprezentantów międzynarodowych instytucji i organizacji. A to już swoista tradycja. Bowiem Polska, w 3-cim miesiącu swego istnienia, jako niepodległe państwo, wzięła udział w paryskiej Konferencji Warunków Pokojowych. Z grona uczestników Konferencji wyłoniono Komisję Międzynarodowego Ustawodawstwa Pracy. W skład tej Komisji weszli także przedstawiciele Polski. Było to znamienne, ponieważ nasz kraj wtedy w styczniu 1919 roku, po raz pierwszy został dopuszczony do stanowienia aktów międzynarodowych.

Wiem, że współcześnie niezależnie od procesów integracyjnych, Inspekcja prowadzi prace nad unowocześnianiem standardów kontrolnych i dostosowywaniem form działalności do europejskich rozwiązań.

Ożywione stałe kontakty z inspekcjami innych krajów i z międzynarodowymi instytucjami, z pewnością zaowocują w najbliższym czasie, nowymi projektami i dalszym usprawnianiem praktyki kontrolnej.

Instytucję tworzą ludzie, a w historii inspekcji pracy nie brakuje osobowości wyjątkowych. W dniu uroczystego Jubileuszu wszystkim pracownikom Państwowej Inspekcji Pracy przekazuję życzenia wszelkiej pomyślności i oraz gratuluję profesjonalizmu i odpowiedzialności, bez których nie można byłoby mówić o sukcesach urzędu.

Państwowa Inspekcja Pracy bez wątpienia stanowi trwały element infrastruktury społeczno-gospodarczej naszego kraju. I w wypełnianiu tej roli życzę dalszych sukcesów i równie pięknych Jubileuszy. O roli Waszej instytucji może w pewnej mierze świadczyć duża liczba VIP-ów, których widzę na sali, a którzy znaleźli się tutaj w uznaniu dla prac Inspekcji.