Narzędzia:

Zapowiedzi

17 marca 2004 r.

17 marca 2004

17 marca 2004 r. marszałek Longin Pastusiak spotkał się z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Republiki Armenii Arturem Baghdasaryanem. W spotkaniu uczestniczył senator Mieczysław Janowski.

Podczas rozmowy marszałek Senatu stwierdził, że zarówno diaspora ormiańska, jak i diaspora polska pod względem liczebności zajmują znaczące miejsce na świecie. Poinformował, że władze polskie mają konstytucyjny obowiązek opiekowania się Polakami poza granicami kraju i udzielania im pomocy w zachowaniu ich związków z narodowym dziedzictwem kulturalnym. Senat RP odgrywa w tym zakresie tradycyjną rolę, która polega głównie na decydowaniu o podziale środków finansowych przeznaczanych na pomoc dla instytucji polonijnych, np. szkół, organizacji i wydawnictw, oraz na pomoc socjalną. Środki te pochodzą z budżetu Senatu. Pomoc udzielana jest głównie Polakom zamieszkałym na Wschodzie, m.in. w Armenii. Marszałek L. Pastusiak podziękował przewodniczącemu A. Baghdasaryanowi za dogodne warunki, jakie władze Armenii stworzyły Polakom zamieszkałym w tym kraju do utrzymywania ich tożsamości narodowej.

Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego poinformował, że zamiarem władz Armenii jest nadanie jednej ze szkół imienia Rzeczypospolitej Polskiej i ustanowienie w niej języka polskiego językiem wykładowym. Co prawda, ze względu na rozproszenie Polaków w Armenii nie zostało ustalone jeszcze, która ze szkół zostanie w ten sposób uhonorowana. Niemniej jednak przewodniczący A. Baghdasaryan zwrócił się do marszałka L. Pastusiaka z prośbą o objęcie patronatu nad tą inicjatywą. Poprosił go również o uczestniczenie w ceremonii nadania imienia szkoły i zaprosił go do złożenia wizyty w Armenii. Marszałek L. Pastusiak podziękował i przyjął z zadowoleniem tę propozycję.

Przewodniczący A. Baghdasaryan poruszył również kwestię współpracy między armeńskimi i polskimi uczelniami wyższymi, przywołując przykład podpisanej ostatnio umowy o współpracy pomiędzy uniwersytetem w Erewanie i Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Prosił o poparcie przez polski parlament dla tego typu inicjatyw. W odpowiedzi marszałek L. Pastusiak poinformował o daleko idącej autonomii, jaką dysponują polskie uczelnie wyższe w nawiązywaniu kontaktów z placówkami naukowymi za granicą. Przyznał, że nie ma potrzeby politycznego udziału parlamentu w nawiązywaniu tych kontaktów. Zaznaczył natomiast, że zawsze spotykają się one z jego przychylnością i poparciem.

Innym zagadnieniem poruszonym przez przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Republiki Armenii była sprawa realizacji bazy traktatowej pomiędzy Polską i Armenią, w szczególności w zakresie współpracy regionalnej. Przewodniczący poinformował o rozwijaniu przez Armenię stosunków samorządowych z Francją i Rosją. Jedną z inicjatyw mającą wspomóc tę działalność ma być zorganizowanie rosyjsko-armeńskiej konferencji, której celem stałoby się stworzenie możliwości zapoznania się przedstawicieli regionów z tych krajów. Przewodniczący A. Baghdasaryan wyraził wolę zainicjowania kontaktów samorządów armeńskich z regionami w Polsce, między innymi na zasadzie tworzenia partnerstwa tzw. miast bliźniaczych. Marszałek L. Pastusiak potwierdził, że współpraca regionalna znajduje poparcie i szczególne zainteresowanie Senatu RP. Przypomniał, że to Senat RP I kadencji był inicjatorem ustawy o samorządzie terytorialnym i zadeklarował gotowość podzielenia się przez przedstawicieli Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Senatu RP doświadczeniami z wprowadzania i reformowania samorządu w Polsce. Przychylnie odniósł się również do idei wsparcia polsko-armeńskiego partnerstwa pomiędzy regionami i zadeklarował, że jest gotów znaleźć miasto w swoim okręgu wyborczym, które, jako partner, nawiązałoby współpracę z jednym z miast w Armenii.

Uczestniczący w spotkaniu senator M. Janowski poinformował o funkcjonowaniu w Polsce Związku Miast Polskich, którego jest członkiem, a także Związku Powiatów i Związku Województw. Pytając o istnienie podobnych organizacji w Armenii, zasugerował, że współpraca między takimi instytucjami mogłaby znacznie ułatwić promocję kontaktów samorządowych. W odpowiedzi przewodniczący A. Baghdasaryan powiedział, że związek miast w Armenii jest dopiero w trakcie tworzenia. Chociaż funkcjonowanie takiej instytucji niewątpliwie wspomogłoby proces nawiązywania kontaktów, to, w jego opinii, rozbudowana struktura nie jest konieczna dla osiągnięcia tego celu. Poinformował również o podejmowanej aktualnie reformie administracyjnej w Armenii. Odbywa się ona we współpracy z Kongresem Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy i aktywnym wsparciu ze strony Senatu francuskiego.

Marszałek L. Pastusiak, który jest członkiem Zarządu Światowego Ruchu Parlamentarzystów, przedstawił działalność tej organizacji, skupiającej ponad 1300 parlamentarzystów z ponad 110 izb. Zachęcał parlamentarzystów z Armenii do włączenia się w prace tego forum. Przypomniał o zainteresowaniu PGA stosunkami pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem i działaniami na rzecz zapewnienia w regionie pokoju i stabilności. Ruch PGA podejmował starania o nawiązanie kontaktów między Armenią i Azerbejdżanem. Uzyskano fundusze z jednego z uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych na projekt ochrony wód, który miał stanowić początek dialogu pomiędzy tymi dwoma krajami.

Przewodniczący A. Baghdasaryan i marszałek L. Pastusiak zgodzili się co do ważnej roli, jaką odgrywa dyplomacja parlamentarna. Uznali, że dialog parlamentarzystów stwarza możliwość bardziej elastycznego prowadzenia rozmów i szukania kompromisów także w sprawach o charakterze międzynarodowym. Obaj wyrazili jednak ubolewanie nad tym, że ta forma współpracy międzynarodowej nie zawsze jest doceniana przez rządy.