Narzędzia:

Zapowiedzi

31 marca 2004 r.

31 marca 2004

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Ustawodawstwa i Praworządności odbyło się pierwsze czytanie zgłoszonego przez grupę senatorów projektu uchwały w sprawie transmitowania przez Telewizję Polską obrad Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

W imieniu wnioskodawców projekt przedstawił senator Krzysztof Jurgiel. Uzasadniając potrzebę podjęcia tej inicjatywy, senator zwrócił uwagę na problem braku zaufania społecznego do organów władzy państwowej. Kwestia ta dotyczy również organów władzy ustawodawczej. Nawet jeśli ostatnie badania opinii publicznej wskazują, że Senat cieszy się większym zaufaniem niż Sejm, to w dalszym ciągu zaufanie to jest niskie i pozostaje problem upowszechnienia wiedzy o zadaniach i roli Izby Wyższej w porządku konstytucyjnym III Rzeczypospolitej. W opinii wnioskodawców, brak takiej wiedzy w społeczeństwie jest często źródłem populistycznych ataków wymierzonych w sens istnienia Senatu w systemie władzy ustawodawczej.

Senator przypomniał, że od początku III Rzeczypospolitej Senat jest aktywnym uczestnikiem władzy ustawodawczej. Wprawdzie kompetencje ustawodawcze Izby Wyższej są inaczej skonstruowane niż uprawnienia Sejmu, ale rola Senatu jest szczególnie istotna w procesie tworzenia prawa. Zwłaszcza obecnie kwestie rozpatrzenia przez Senat uchwalonego przez Sejm prawa dostosowującego ustawodawstwo polskie do prawa Unii Europejskiej wymagają, ze względu na wagę problemu, szczegółowej prezentacji wszystkich stanowisk opinii publicznej.

Zdaniem wnioskodawców, z tego powodu telewizja publiczna powinna w dniach, w których nie prowadzi transmisji obrad Sejmu, w tych samych pasmach, transmitować obrady Senatu. Wiąże się to ściśle z art. 22 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z którym jednostki publiczne radiofonii i telewizji umożliwiają naczelnym organom państwowym bezpośrednią prezentację oraz wyjaśnianie polityki państwa.

Senatorowie zapoznali się z opiniami zaproszonych gości: członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Ryszarda Ulickiego oraz dyrektor programowej TVP Hanny Andrzejczyk.

W dyskusji zgadzano się co do potrzeby obszerniejszych i bardziej wnikliwych relacji dotyczących pracy Senatu. Stwierdzano jednak, że nie można narzucać nadawcy publicznemu obowiązku transmisji obrad Izby.

Na wniosek senatora Grzegorza Matuszaka połączone komisje postanowiły zaproponować Senatowi odrzucenie projektu uchwały w sprawie transmitowania przez Telewizję Polską obrad Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Ustalono, że wypracowane w pierwszym czytaniu stanowisko zarekomenduje Izbie senator Ryszard Sławiński.