Narzędzia:

Zapowiedzi

18 lutego 2004 r.

18 lutego 2004

18 lutego 2004 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski spotkał się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami środowisk twórczych na dorocznym, dziewiątym już spotkaniu z ludźmi kultury.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. wicemarszałek Kazimierz Kutz, minister kultury Waldemar Dąbrowski, podsekretarz stanu w MSZ Bogusław Zalewski, przedstawiciele Sejmu i Senatu, ministrowie w Kancelarii Prezydenta RP: szef Gabinetu Prezydenta RP Marek Ungier, szef BBN Marek Siwiec, sekretarz stanu Barbara Labuda, sekretarz stanu Dariusz Szymczycha, podsekretarz stanu Andrzej Majkowski, podsekretarz stanu Edward Szymański, przedstawiciele prasy, radia, telewizji oraz artyści, twórcy i intelektualiści.

W swoim wystąpieniu prezydent A. Kwaśniewski podkreślił, że to właśnie polscy twórcy będą w dużym stopniu decydować o polskim miejscu w Unii Europejskiej.

Prezydent określił miniony rok jako bardzo owocny dla polskiej kultury. Festiwal Czterech Kultur w Łodzi, sukces komercyjny "Tryptyku Rzymskiego", sukces filmu "Pianista" za oceanem, zdominowanie festiwalu filmowego w Gdyni przez najmłodsze pokolenie polskich filmowców - to niektóre wydarzenia, którymi, zdaniem prezydenta, polska kultura mogła się w 2003 roku chlubić.

Prezydent podkreślił potrzebę inwestowania w kulturę, zwłaszcza w tak dlugofalowe inwestycje jak tworzenie w Warszawie Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Historii Żydów.

W imieniu zebranych twórców głos zabrała dyrektor poznańskiego Teatru Tańca Ewa Wycichowska. Zwróciła uwagę na zagrożenia dla polskiej kultury, jakie niesie ze sobą ewentualne obłożenie artystów 22-procentowym podatkiem VAT, a także coraz częściej pojawiające się wypadki cenzurowania prac.