Narzędzia:

Zapowiedzi

25-27 lutego 2004 r.

25 lutego 2004

W dniach 25-27 lutego 2004 r., na zaproszenie marszałka Longina Pastusiaka, przebywała z oficjalną wizytą w Polsce delegacja Senatu Republiki Kazachstanu z przewodniczącym Izby Orałbajem Abdykarimowem.

25 lutego 2004 r. przewodniczący Senatu Republiki Kazachstanu O. Abdykarimow złożył wizytę w Senacie. Gości przyjął marszałek Longin Pastusiak. W spotkaniu uczestniczyli senatorowie RP: Anna Kurska, Zbyszko Piwoński, Tadeusz Rzemykowski i Zbigniew Kulak.

Marszałek L. Pastusiak podkreślił, że Polskę i Kazachstan łączą podobne losy. Wyraził przekonanie, że obecna wizyta będzie okazją do wymiany doświadczeń na temat odbywających się w obu krajach przemian systemowych. Marszałek wysoko ocenił współpracę polityczną naszych państw.

Przewodniczący O. Abdykarimow przedstawił historię dwuizbowego parlamentu w Kazachstanie i ordynację wyborczą do kazachskiego Senatu. Podkreślił, że Polska jest najważniejszym partnerem jego kraju w Środkowowschodniej Europie.

Przewodniczący wiele uwagi poświecił kwestii narodowościowej w swoim kraju. Wysoko ocenił mniejszość polską, która aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i gospodarczym.

Kazachstan zamieszkuje około 130 narodowości. Językiem państwowym jest kazachski, urzędowym - także rosyjski. Polski - jako język ojczysty - wykładany jest w 32 szkołach. Na podobnej zasadzie odbywa się nauczanie 18 innych języków.

O. Abdykarimow podkreślił, że podstawą polityki wewnętrznej i zewnętrznej Kazachstanu jest zgoda między narodami.

Marszałek L. Pastusiak podziękował za stworzenie naszym rodakom warunków do nauki ojczystego języka, kultywowania narodowych tradycji, kultury, religii. Stwierdził, że Kazachstan jest przykładem dobrego współżycia różnych narodowości, a także dobrych stosunków międzynarodowych.

Przewodniczący O. Abdykarimow podkreślił, że Kazachstan chce być postrzegany jako gwarant stabilności w regionie. Zwrócił też uwagę na aktywność Kazachstanu na arenie międzynarodowej. Wyraził nadzieję na poparcie przez Polskę dążeń jego państwa do zacieśnienia współpracy ze Zgromadzeniem Parlamentarnym Rady Europy, a także Stowarzyszeniem Senatów Europy.

Marszałek L. Pastusiak wskazał potrzebę rozwijania współpracy dwustronnej, zwłaszcza wyrównania bilansu handlowego. Zapewnił o gotowości naszego kraju do aktywnej współpracy politycznej, gospodarczej i parlamentarnej z Kazachstanem.

O. Abdykarimow zaprosił marszałka Senatu do złożenia oficjalnej wizyty w Kazachstanie.

Po spotkaniu odbyła się krótka konferencja prasowa, podczas której marszałek L. Pastusiak i przewodniczący O. Abdykarimow odpowiadali na pytania dziennikarzy.

Tego samego dnia kazachskich gości przyjął marszałek Sejmu Marek Borowski.

26 lutego 2004 r. delegacja złożyła wizytę I zastępcy rzecznika praw obywatelskich Jerzemu Świątkiewczowi. Spotkanie poświęcone było przede wszystkim zapoznaniu z historią, zasadami działania i praktyką polskiego urzędu rzecznika praw obywatelskich.

Kolejnym rozmówcą przewodniczącego O. Abdykarimowa tego dnia był prof. Marek Wąsowicz, prorektor Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas spotkania prorektor zapoznał członków delegacji kazachskiej z historią i dniem dzisiejszym uczelni. Następnie w sali Senatu UW przewodniczący O. Abdykarimow wygłosił wykład poświęcony kazachstańskiemu modelowi stosunków międzynarodowościowych.

Tego samego dnia delegację kazachską przyjął prezes Rady Ministrów Leszek Miller. Jak stwierdzono podczas spotkania, Kazachstan należy do głównych partnerów Polski w Azji Centralnej. Głównymi tematami spotkania premiera L. Millera z przewodniczącym Senatu Republiki Kazachstanu O. Abdykarimowem była współpraca polityczna, gospodarcza i parlamentarna obu państw.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: wicemarszałek Kazimierz Kutz, sekretarz stanu w KPRM Tadeusz Iwiński, szef Kancelarii Senatu Republiki Kazachstanu Amzebeg Żołszybiekow oraz ambasador Tuleutaj Sulejmenow.

Premier L. Miller, nawiązując do swej ubiegłorocznej wizyty w Astanie i Ałma Acie, wysoko ocenił reformy dokonywane w Kazachstanie i zaakcentował wagę dzielenia się polskimi doświadczeniami. Wyraził również uznanie dla rosnącego prestiżu międzynarodowego Kazachstanu. "Z uwagą śledzimy kazachskie inicjatywy na rzecz umacniania bezpieczeństwa i współpracy na kontynencie azjatyckim oraz rozwijania dialogu kultur i cywilizacji" - podkreślił szef polskiego rządu.

Polska 1 maja br. stanie się członkiem Unii Europejskiej, największego rynku światowego. Zarówno nasz kraj, jak i UE muszą importować gaz i ropę naftową. Polski premier zapewnił, że nasz kraj będzie współpracować z Kazachstanem w działaniach na rzecz ułatwienia tranzytu ropy z Azji Centralnej do obszarów poza Wspólnotą Niepodległych Państw.

"Cieszy nas, że Kazachstan jest zainteresowany projektem Odessa - Brody - Płock. Bezpośrednie zaangażowanie się Kazachstanu w dostawę ropy kaspijskiej do Polski, Europy i świata jest bardzo dobrym przykładem podejścia do gospodarki energetycznej" - zaznaczył premier L. Miller.

Szef polskiego rządu podziękował za aktywną postawę władz Kazachstanu wobec międzynarodowych działań na rzecz stabilizacji sytuacji w Iraku. W sierpniu 2003 r. rząd w Astanie wysłał do Iraku pododdział liczący 27 żołnierzy, którzy podjęli służbę w pobliżu granicy z Iranem w polskiej strefie stabilizacyjnej.

Prezes Rady Ministrów podziękował również za przychylny stosunek władz kazachskich do Polaków. Przypomniał swoją ubiegłoroczną wizytę w Kazachstanie, w czasie której spotkał się z polską diasporą, liczącą ok. 50 tys. osób.

"Miałem okazję zobaczyć szkołę, rozmawiać z ludźmi, którzy wyrażali wdzięczność za możliwość pielęgnowania narodowych tradycji, nauki języka polskiego, praktykowania obrzędów religijnych" - powiedział.

Przewodniczący kazachskiego Senatu przyjął te słowa z nieukrywanym zadowoleniem. "Lepiej raz zobaczyć niż dziesięć razy usłyszeć" - podsumował i zapewnił, że rząd kazachski stara się tworzyć dogodne warunki i przywileje nie tylko dla Polaków, lecz również dla innych mniejszości.

Premier L. Miller przekazał pozdrowienia dla prezydenta Republiki Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa oraz premiera Daniała Achmetowa, a także zaproszenie do złożenia wizyty w naszym kraju.

Podczas pobytu w Warszawie kazachskich gości przyjął również prezydent miasta Lech Kaczyński. Rozmówcy wymienili poglądy na temat sytuacji gospodarczej, politycznej i społecznej obu krajów. Rozmawiali także o perspektywach rozwoju obu stolic - Warszawy i Astany. Jednym z poruszanych tematów była reforma samorządowa w Polsce.

Ostatnim punktem programu pobytu delegacji Senatu Republiki Kazachstanu w Warszawie było spotkanie w siedzibie OBWE.

27 lutego 2004 r. przewodniczący O. Abdykarimow wraz z delegacją przebywał w Poznaniu, gdzie w siedzibie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego spotkał się z przedstawicielami władz województwa i miasta: wojewodą wielkopolskim Andrzejem Nowakowskim, prezydentem Poznania Ryszardem Grobelnym i marszałkiem województwa wielkopolskiego Stefanem Mikołajczakiem. Delegacji towarzyszył przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senator Zbyszko Piwoński.

Wojewoda A. Nowakowski witając gości, podkreślił więzy łączące nasz kraj z Kazachstanem ze względu na osiadłą w nim Polonię. W swoim wystąpieniu zapoznał gości z regionem wielkopolskim oraz zwrócił uwagę na współpracę z regionami Unii Europejskiej, a także Rosji, Ukrainy i Kazachstanu.

Przewodniczący O. Abdykarimow, wyrażając zainteresowanie i aprobatę dla polskich reform, zachęcał do inwestowania w Kazachstanie, który przeżywa obecnie okres wzrostu gospodarczego. Kazachów interesują przede wszystkim inwestycje w przemyśle rolno-spożywczym i przetwórczym. Jak stwierdził przewodniczący Senatu, Kazachstan postawił najpierw na gospodarkę, a potem na rozwój demokracji. Jako istotny czynnik rozwoju gospodarczego tego kraju wskazał na silną władzę prezydenta. O. Abdykarimow mówił także o harmonijnie rozwijających się stosunkach wielonarodowościowych i wielowyznaniowych, stanowiących specyfikę Kazachstanu. Przewodniczący interesował się polską reformą samorządową i wskazywał na potrzebę wymiany doświadczeń w tym zakresie.

Marszałek województwa wielkopolskiego S. Mikołajczak przypomniał o umowie o współpracy z obwodem południowo-kazachskim, a także o zaproszeniu skierowanym do akima tego regionu do wzięcia udziału w uroczystościach związanych z wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r.

O kwestiach budżetowych jako najistotniejszych w funkcjonowaniu samorządu mówił prezydent Poznania R. Grobelny. Jak stwierdził, w Polsce dzięki samorządowi terytorialnemu nastąpiła decentralizacja władzy, za którą w znacznie większym niż dziś stopniu powinna pójść decentralizacja finansów.

W Poznaniu kazachscy goście spotkali się również z rektorem UAM prof. Stanisławem Lorencem. Przewodniczący O. Abdykarimow wygłosił na uniwersytecie wykład na temat "Zaplecze prawne i podstawy reform politycznych i socjalno-gospodarczych w Kazachstanie". Kazachscy goście spotkali się także ze studentami turkologii uczącymi się języka kazachskiego.