Narzędzia:

Zapowiedzi

3 i 4 lutego 2004 r.

3 lutego 2004

W dniach 3 i 4 lutego 2004 r. w Budapeszcie odbyło się XVI spotkanie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Pata Coksa z przewodniczącymi parlamentów narodowych państw objętych procesem rozszerzenia Unii Europejskiej.

Było to ostatnie spotkanie przed akcesją dziesięciu nowych członków Unii Europejskiej. Po raz pierwszy w tym forum wzięli udział przewodniczący parlamentów krajów Bałkanów Zachodnich. Polski Parlament reprezentowali w Budapeszcie marszałek Senatu Longin Pastusiak i marszałek Sejmu Marek Borowski.

Przedmiotem wystąpienia marszałka L. Pastusiaka była współpraca parlamentarna między rozszerzoną Unią Europejską a krajami Bałkanów Zachodnich.

Marszałek przypomniał, że jeszcze do niedawna Europa nie była w stanie wypracować wspólnej polityki zagranicznej w stosunku do Bałkanów Zachodnich. Państwa europejskie nie potrafiły zapobiec wybuchowi konfliktu zbrojnego, co w konsekwencji doprowadziło do destabilizacji całego regionu.

Po prawie 10 latach od zawarcia układu w Dayton i zakończeniu krwawych starć w Bośni i Hercegowinie kładzione są nowe fundamenty mające zapewnić stabilizację i rozwój Europy Południowo-Wschodniej.

Marszałek L. Pastusiak podkreślił, że niedawne przewodnictwo Grecji w Unii Europejskiej przyczyniło się do włączenia państw regionu Bałkanów Zachodnich w proces integracji europejskiej.

Marszałek Senatu zapewnił, że Polska popiera prounijne aspiracje tych państw. Wyraził nadzieję, że dzięki przyjętej przez Unię Europejską na szczycie w Salonikach Agendzie dla Bałkanów Zachodnich oraz wprowadzonym instrumentom dostosowawczym możliwe będzie szybsze i bardziej skuteczne przeprowadzenie przez rządy tych państw procesu reform politycznych i społeczno-gospodarczych.

Uczestnicy budapesztańskiego spotkania zgodzili się, że w interesie wszystkich państw europejskich leży wspieranie tego procesu.

Przewodniczący parlamentów omówili także sytuację w UE w przededniu jej poszerzenia. Uznali nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego za szansę na odegranie przez obywateli 25 państw członkowskich istotnej roli we wzmocnieniu legitymizacji instytucji europejskich. Wskazali na potrzebę usilnego nakłaniania wszystkich obywateli do skorzystania z czynnego prawa wyborczego.

Uczestnicy spotkania podkreślili, że na parlamentach narodowych spoczywa szczególna odpowiedzialność za zapewnienie kontroli nad projektami aktów prawnych i ich odpowiednie wdrażanie, za rozwój świadomości europejskiej, a także kształtowanie stanowisk narodowych w sprawie polityki UE.

Przewodniczący uznali, że w interesie Unii leży uzgodnienie Traktatu Konstytucyjnego przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.