Narzędzia:

Zapowiedzi

10 lutego 2004 r.

10 lutego 2004

Odbyło się posiedzenie Komisja Ochrony Środowiska, podczas którego zapoznano się i przedyskutowano zagadnienia związane z europejską siecią ekologiczną NATURA 2000.

W posiedzeniu wzięli udział wiceminister środowiska Ewa Symonides, Janusz Zaleski z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, wicedyrektor Departamentu Środowiska, Rolnictwa i Zagospodarowania Przestrzennego w NIK Teresa Warchałowska, Małgorzata Soduł z MSWiA, Józef Pyrgies i Włodzimierz Adamski z Agencji Nieruchomości Rolnych, Maria Muranyi z NFOŚiGW, Marta Wiśniewska ze Światowego Funduszu na rzecz Przyrody, Ryszard Ochwat z Ligi Ochrony Przyrody oraz Bożena Wójcik z Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

Jak stwierdziła wiceminister E. Symonides, w Unii Europejskiej zrodziła się idea Natura 2000. Podstawę prawną stanowią dwie dyrektywy unijne - tzw. Dyrektywa Ptasia i Dyrektywa Siedliskowa, które stanowią podstawę wyznaczania sieci Natura 2000. Uwzględnienie tych dyrektyw wymaga wprowadzenia zmian w ustawie o ochronie przyrody. W przygotowywanym projekcie zdefiniowano obszar specjalnej ochrony jako obszar wyznaczony do ochrony populacji dziko występujących ptaków jednego lub wielu gatunków, w granicach którego ptaki mają korzystne warunki bytowania w ciągu całego życia w dowolnym jego okresie lub stadium rozwoju. Specjalny obszar ochrony to obszar wyznaczony w celu ochrony siedlisk przyrodniczych albo populacji zagrożonych wyginięciem gatunków roślin lub zwierząt, albo w celu odtworzenia właściwego stanu populacji tych gatunków, sprzyjającego ich dalszej ochronie.

J. Zaleski z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, odpowiadając na pytanie senatora Franciszka Bachledy-Księdzularza o protesty środowisk leśnych dotyczące tworzenia sieci Natura 2000, stwierdził, że początkowo sieć miała obejmować 21% powierzchni, obecnie przewiduje się 13%, co niewątpliwie ułatwi realizację programu.

W dyskusji sceptycznie do programu odniósł się senator Włodzimierz Łęcki. Jego zdaniem, ochrony nie zapewniają nawet już istniejące formy, np. parki krajobrazowe.

Wiceminister E. Symonides przypomniała, że codziennie na świecie giną 2 gatunki. Należy więc podejmować nowe zadania ochronne. Naturę 2000 odróżnia od innych tego typu form ochrona w warunkach użytkowania.

Senator F. Bachleda-Księdzularz nawiązał do programu rolno-środowiskowego i zaproponował, by Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencja Nieruchomości Rolnych podjęły działania w celu zsynchronizowania obu programów.

W dyskusji rozmawiano także o finansowaniu działań ochronnych i środkach na ten cel pochodzących z Unii Europejskiej. Jak stwierdziła E. Symonides, pytana przez przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska senatora Adama Graczyńskiego, resort środowiska porządkuje dla UE listę współfinansowania ochrony przyrody. Przewidywane na ten cel kwoty powinny być zdefiniowane za miesiąc.