Narzędzia:

Zapowiedzi

5 lutego 2004 r.

5 lutego 2004

Odbyło się posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, podczas którego rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

Senatorowie zapoznali się z opinią rządu o uchwalonej z przedłożenia poselskiego ustawie, którą przedstawił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tadeusz Matusiak. Ponadto na temat ustawy wypowiadał się wicedyrektor Departamentu Prawnego w MSWiA Marcin Werszczyński. Wysłuchano także uwag Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu. Przedstawiciel biura zwrócił uwagę, że w ustawie zaproponowano, by wchodziła ona w życie z dniem ogłoszenia. Zgodnie z art. 4 ustawy o  ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, akty normatywne, zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w dziennikach urzędowych wchodzą w życie po upływie czternastu dni od dnia ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny określi termin dłuższy. Dniem wejścia w życie może być dzień ogłoszenia tego aktu w dzienniku urzędowym, jeżeli ważny interes państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie aktu normatywnego i zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie. Wydaje się, że zakres przedłożonej nowelizacji nie uzasadnia rezygnacji z czternastodniowego vacatio legis, zgodnego z zasadą ustanowioną w ustawie o ogłaszaniu aktów normatywnych oraz zasadami poprawnej legislacji.

Uchwalona przez Sejm 29 stycznia br. nowelizacja ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej zmierza do zniesienia ograniczeń dotyczących umieszczania godła, barw i flagi państwowej oraz wykonywania i odtwarzania hymnu państwowego.

W głosowaniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej postanowiła zaproponować senatowi wprowadzenie do rozpatrywanej ustawy 2 poprawek, m.in. dotyczącej vacatio legis, zbieżnej z sugestią zawartą w opinii biura legislacyjnego. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży Izbie senator Mieczysław Janowski.

Podczas posiedzenia senatorowie przyjęli także stanowisko w sprawie ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców oraz ustawy o opłacie skarbowej.

Rozpatrywana ustawa została uchwalona z przedłożenia rządowego i zawiera czternaście zmian dotyczących nabywania nieruchomości przez cudzoziemców oraz dwie zmiany do ustawy o opłacie skarbowej (stanowiące konsekwencje zmian do pierwszego z nowelizowanych aktów prawnych).

Do reprezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych upoważniono ministra spraw wewnętrznych i administracji, którego podczas posiedzenia reprezentował wiceminister T. Matusiak. Na pytania senatorów odpowiadali także dyrektor Departamentu Zezwoleń i Koncesji w MSWiA Jan Schon i radca prawny w tym departamencie Arkadiusz Bereza. Ponadto senatorowie zapoznali się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Zasadniczym celem nowelizacji jest liberalizacja obecnie obowiązujących przepisów oraz dostosowanie ich do regulacji obowiązujących w Unii Europejskiej. Służyć ma temu m.in. przyspieszenie postępowania i ograniczenie uczestnictwa naczelnych organów administracyjnych w wydawaniu zezwoleń na nabycie nieruchomości przez cudzoziemców, wprowadzenie stabilnych, obiektywnych kryteriów wydawania tych zezwoleń w celu ograniczenia uznania administracyjnego, wydłużenie ważności zezwoleń na nabycie nieruchomości.

W wyniku dyskusji, a następnie głosowania Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 2 poprawek do ustawy sejmowej. Ustalono, że sprawozdawcą stanowiska komisji w tej sprawie będzie senator Andrzej Spychalski.