Narzędzia:

Zapowiedzi

15 grudnia 2003 r.

15 grudnia 2003

Podczas posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrzono ustawę zmieniającą ustawę o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela.

Senatorowie wysłuchali informacji wiceministra edukacji narodowej i sportu Franciszka Potulskiego. Zapoznali się także z pozytywną opinią na temat ustawy sejmowej, przedstawioną przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Celem rozpatrywanej nowelizacji było pozostawienie w mocy dotychczasowych przepisów ustawy - Karta Nauczyciela dotyczących ustalania wysokości dodatków wchodzących w skład wynagrodzenia nauczycieli (m.in. dodatku motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy).

W myśl dotychczas obowiązującego przepisu art. 30 ust. 6, wysokość stawek dodatków: motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy, szczegółowe warunki przyznawania tych dodatków, a także szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw określane są przez organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego. Jednostka samorządu terytorialnego prowadząca szkołę określa również wysokość i warunki wypłacania nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyjątkiem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych określonych w art. 54 ustawy - Karta Nauczyciela, jeżeli wysokości i warunki wypłacania tych nagród i świadczeń nie zostały określone w ustawie lub odrębnych przepisach. Przepisy uchylanych ustaw przewidywały natomiast, że wymienione składniki wynagrodzenia nauczycieli oraz warunki wypłacania tych składników określane będą centralnie, w drodze rozporządzenia, przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, w porozumieniu z właściwymi ministrami.

W głosowaniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży senator Aleksandra Koszada.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o służbie cywilnej.

Senatorowie wysłuchali opinii o nowelizacji sejmowej, które przedstawili szef Służby Cywilnej Jan Pastwa oraz biuro legislacyjne.

Rozpatrywana ustawa została uchwalona z przedłożenia rządowego. Umożliwiała m.in. powoływanie rzecznika dyscyplinarnego urzędu nie tylko z grona urzędników służby cywilnej, ale także spośród pracowników służby cywilnej, wprowadzała możliwość wyznaczenia w postępowaniu dyscyplinarnym obrońcy zarówno spośród urzędników, jak i pracowników służby cywilnej, nakładała na przewodniczącego składu orzekającego (w postępowaniu dyscyplinarnym) obowiązek wyznaczenia obrońcy z urzędu, również w wypadku wniesienia przez rzecznika dyscyplinarnego o orzeczenie kary wydalenia z pracy w urzędzie, a także przedłużała do 1 stycznia 2011 roku utrzymanie w mocy mianowań dokonanych na podstawie ustawy o pracownikach urzędów państwowych.

W głosowaniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zdecydowała o zarekomendowaniu Senatowi przyjęcia bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej. Ustalono, ze podczas posiedzenia plenarnego sprawozdanie komisji przedstawi senator Grzegorz Matuszak.

Ponadto senatorowie przedyskutowali postulaty komisji dotyczące oszczędności w administracji publicznej, które znajdą się w piśmie skierowanym do wicepremiera Jerzego Hausnera.