Narzędzia:

Zapowiedzi

22 października 2003 r.

22 października 2003

22 października 2003 r., z udziałem marszałka Longina Pastusiaka i wicemarszałków: Jolanty Danielak, Ryszarda Jarzembowskiego, Kazimierza Kutza oraz szefa Kancelarii Senatu - ministra Adama Witalca, odbyła się konferencja prasowa podsumowująca dwuletnią działalność Senatu V kadencji, ze szczególnym uwzględnieniem nowych inicjatyw ustawodawczych Senatu oraz prac na rzecz Polonii.

Przez dwa lata obecnej kadencji Senat przyjął prawie 3 tys. poprawek do ustaw; 84% z nich, czyli 2440, zostało zaakceptowanych przez Sejm - poinformował marszałek L. Pastusiak. Zdaniem marszałka Senatu, to cieszy, bo świadczy o pracowitości Izby, ale także martwi, ponieważ nie najlepiej świadczy o jakości ustaw, które trafiają do Senatu.

20 października 2003 r. minęły dwa lata od inauguracji Senatu V kadencji. W trakcie tych dwóch lat Senat odbył 46 posiedzeń, pracował w sumie przez 87 dni. W tym czasie senatorowie podjęli 469 uchwał (w tym 411 w sprawie uchwalonych przez Sejm ustaw). Marszałek L. Pastusiak dla porównania przytoczył dane Senatu poprzedniej kadencji: w okresie dwuletnim podjął on 274 uchwały, w tym 223 w sprawie ustaw.

Marszałek, jak podkreślił na konferencji prasowej, wolałby, żeby Senat był nie tylko "Izbą refleksji i zadumy" - jak jest nazywany, ale także żeby przeszedł do historii jako bardzo pracowity i pełen efektywnej pracy w stanowieniu prawa i wspieraniu polskiej diaspory.

W opinii L. Pastusiaka, wśród istotnych poprawek wprowadzonych przez Senat są te, których celem było uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce. "Senat m.in. wprowadził obowiązek udokumentowania pieniężnej darowizny na cele oświatowe i kultu religijnego dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego" - zaznaczył.

Senat opracował także kilkanaście własnych projektów ustaw; 5 z nich zostało zaaprobowanych przez Sejm. Jedna z ustaw ustanowiła 2 maja dniem Polonii i Polaków za granicą, inna uznała 22 lutego dniem ofiar przestępstw.

"W Sejmie znajduje się kilkanaście innych projektów ustaw m.in. o równym statusie kobiet i mężczyzn. Czekamy na jej uchwalenie" - podkreślił marszałek L. Pastusiak.

Marszałek poinformował także, że z inicjatywy Senatu powołany został zespół, który monitoruje zdolność do absorpcji funduszy unijnych przez samorządy i organy ogólnokrajowe.

"Kolejną płaszczyzną działalności Senatu jest umacnianie Polaków za granicą i opieka nad Polonią. Tegoroczny budżet na ten cel wynosi 46 mln 300 tys. zł" - poinformował marszałek L. Pastusiak. Dodał, że diaspora polska jest trzecią na świecie po chińskiej i niemieckiej.

Izba pomaga rodakom poza granicami kraju poprzez wspieranie rozwoju oświaty, upowszechniania języka polskiego, kultywowania tradycji, obyczajów. "Działamy także inwestycyjnie. Poprzez organizacje pozarządowe finansujemy budowę m.in. szkół polskich, ośrodków kultury polskiej" - podkreślił marszałek Senatu.

Marszałek L. Pastusiak zwrócił również uwagę na liczne wizyty zagranicznych gości w Senacie oraz wyjazdy przedstawicieli Senatu do innych krajów. Jego zdaniem, dyplomacja parlamentarna powinna uzupełniać w istotny sposób dyplomację rządową.

Marszałek poinformował, że senatorowie pracują nad nowelą ordynacji wyborczej do Senatu. "Jesteśmy zwolennikami jednomandatowych okręgów wyborczych i miejmy nadzieję, że następne wybory już w takiej ordynacji się odbędą" - dodał.

Marszałek L. Pastusiak przedstawił koszty utrzymania Senatu. W roku 2003 statystyczny podatnik polski płaci na utrzymanie Kancelarii Senatu 15 groszy, a biorąc pod uwagę także program polonijny, wynosi to 24 gr miesięcznie. "Uwzględniając wkład Senatu w poprawę jakości stanowionego prawa, każdy powinien się zastanowić, czy lepiej płacić i mieć lepsze prawo, czy nie płacić i mieć ustawy z 2440 błędami" - podkreślił marszałek.