Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej
Kategorie w dziale

Wydarzenia

Marszałek Senatu przyjął ambasadora Nowej Zelandii

28 września 2017

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 28 września 2017 r. przyjął w Senacie nowego ambasadora Nowej Zelandii w Polsce Mary Patricię Thurston.

W rozmowie podkreślono, że oba kraje łączą silne związki emocjonalne i kulturowe wynikające ze 150-letnich dziejów  polskiej imigracji oraz dzisiejszej roli Polonii w Nowej Zelandii, a także z zaangażowania obywateli tego kraju w kampanie europejskie obu wojen światowych, w tym niejednokrotnie ramię w ramię z polskimi żołnierzami. 

Zwrócono ponadto uwagę na możliwości zwiększenia wymiany handlowej w kluczowym dla obu krajów obszarze rolnictwa, czego wyrazem jest pięciokrotny wzrost exportu polskiej wieprzowiny do Nowej Zelandii w ciągu roku. Struktura nowozelandzkiej gospodarki, w której 98% przedsiębiorstw stanowią firmy zatrudniające do 20 pracowników, oraz zainteresowanie obecnością na leżącym w pół drogi rynku afrykańskim wyjaśnia, zdaniem ambasador Thurston, fenomen współpracy w sektorze produktów mleczarskich, których oba kraje są eksporterami.  

Marszałek Karczewski nawiązał do osobistych wrażeń z pobytu w Nowej Zelandii w ramach oficjalnej wizyty delegacji Senatu w 2014 r.

Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito