Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Nauki, Edukacji i Sportu (nr 52) w dniu 19-10-2017
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Nauki, Edukacji i Sportu (52.)

w dniu 19 października 2017 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego „Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 2004–2017” (druk senacki nr 616, druki sejmowe nr 1849 i 1885).

(Początek posiedzenia o godzinie 8 minut 15)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Kazimierz Wiatr)

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego „Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 2004–2017” (druk senacki nr 616, druki sejmowe nr 1849 i 1885)

Szanowni Państwo, otwieram posiedzenie Komisji Nauki, Edukacji i Sportu poświęcone rozpatrzeniu ustawy o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego „Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 2004–2017”; druk senacki nr 616.

Witam serdecznie pana marszałka Seweryńskiego, witam panów senatorów, witam naszych gości, w szczególności pana ministra, profesora Aleksandra Bobkę, sekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, witam pana Grzegorza Kusego, zastępcę dyrektora Departamentu Budżetu i Finansów w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, witam pana prorektora ds. kadry i finansów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, profesora Tadeusza Wallasa, witam pana Marcina Wysockiego, zastępcę kanclerza ds. ekonomicznych z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, witam pana Włodzimierza Płotkowiaka, zastępcę kanclerza do spraw inwestycji z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, witam pana Michała Gila, głównego legislatora, i witam panią Elżbietę Karwowską, sekretarza naszej komisji.

Szanowni Państwo, uprzejmie informuję, że przedmiotowa ustawa jest inicjatywą poselską. Poseł sprawozdawca zapowiadał, że będzie, ale widocznie pojawiły się jakieś przeszkody. Nie wiem, czy pan minister by powiedział o ustawie, czy… Bo to jest dość oczywista sprawa, tak że ja po prostu powiem, że tak jak to było już parokrotnie w przypadku Uniwersytetu Jagiellońskiego – bo są 2 takie programy wieloletnie, jeden dotyczy Uniwersytetu Jagiellońskiego, a drugi Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – jest tutaj po prostu wniosek, żeby wydłużyć czas trwania tego programu. I dotyczyłoby to zarówno zmiany w tytule tej ustawy, jak również wprowadzenia zmian w ust. 1 i w ust. 2. To tak najkrócej.

Pana ministra też proszę o opinię czy wypowiedź.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Aleksander Bobko:

Panie Przewodniczący! Panie Rektorze! Wysoka Komisjo!

Tutaj sprawa rzeczywiście jest stosunkowo prosta. Z przyczyn, można powiedzieć, obiektywnych, takich, które zostały tu wyjaśnione, zrozumiałych, jak opóźnienie na przetargach niezależne od uniwersytetu, nie udało się Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza zrealizować całej inwestycji w planowanym czasie, a więc w latach 2004–2017 i niewielka cześć… To jest inwestycja jeszcze na kwotę przekraczającą 5 milionów, wynoszącą niecałe 6 milionów. Jest wniosek, aby wydłużyć ten czas o kolejne 2 lata. I w związku z tym zachodzi potrzeba właśnie zasygnalizowanej tutaj przez pana przewodniczącego zmiany ustawy, a więc wpisania do niej, że okres realizacji programu obejmuje lata 2004–2019.

Z tym związana jest także potrzeba – ale tego już w ustawie nie widać – pewnej korekty w harmonogramie finansowania tego programu, a więc pewnej korekty budżetowej na rok 2018. To finansowanie będzie w roku 2018 i potem będzie rozliczone w roku 2019, tak że sprawa tu jest stosunkowo prosta.

Ministerstwo popiera przyjęcie tej ustawy, w Sejmie zresztą ta ustawa przeszła niemal jednomyślnie. I taka jest rekomendacja także dla Wysokiego Senatu, dla Wysokiej Komisji, aby tę ustawę poprzeć. Dziękuję.

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Bardzo dziękuję panu ministrowi.

Bardzo bym poprosił pana prorektora, żeby może powiedział parę słów.

Prorektor ds. Kadry i Finansów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Tadeusz Wallas:

Szanowny Panie Przewodniczący! Panie Marszałku! Wysoka Komisjo!

W imieniu uniwersytetu prosimy Wysoki Senat o zgodę na ustanowienie ustawy zmieniającej ustawę, o której pan minister tutaj mówił, z tego względu, że w przeciągu 2 najbliższych lat zdołamy tę inwestycję, ten program wieloletni ukończyć i na pewno rozliczyć. W tej chwili jesteśmy w takiej sytuacji, że mamy już wszystkie zezwolenia, wszystkie zgody, przystępujemy do uruchomienia budowy sali sportowej, która jest ostatnim punktem w realizacji programu wieloletniego. Mamy też w ramach tego programu jeszcze 2 działki do wykupienia. Wykup też się przedłużał z tego względu, że nieuregulowana była sytuacja własnościowa tych działek. Działki są w rękach prywatnych, spadkobiercy są poróżnieni, skłóceni, nie mogą się z nami porozumieć w sprawie sprzedaży swojego mienia. Generalnie opóźnienie w realizacji, tak jak pan minister powiedział, wynikało z problemów związanych z przetargami, z wykupem nieruchomości i z uzyskiwaniem zgód na realizację poszczególnych inwestycji. Te problemy spowodowane były czasami zastrzeżeniami mieszkańców, którzy co prawda nie mieszkają bardzo blisko naszych inwestycji, ale wnosili zastrzeżenia odnośnie do tego, czy te inwestycje nie pogorszą jakości ich życia. Te problemy zostały już rozwiązane, te kwestie są już uregulowane, tak że wnosimy do Wysokiej Komisji o pozytywną opinię w sprawie, którą pan przewodniczący przedstawił.

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Bardzo dziękuję panu rektorowi.

Bardzo proszę o opinię Biura Legislacyjnego.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Michał Gil:

Dziękuję, Panie Przewodniczący.

Nazywam się Michał Gil, reprezentuję Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu i mam przyjemność przedstawić opinię przygotowaną przez pana Jakuba Zabielskiego, głównego legislatora w naszym biurze.

Ustawa nie wymaga wprowadzenia jakichkolwiek poprawek, jednak tak na przyszłość zwracamy uwagę – zdaję sobie sprawę, że nie ma na sali przedstawiciela projektodawców – że jeżeli jest formułowany przepis o zmianie tytułu ustawy, to należy posłużyć się formułą „w tytule ustawy ogólne określenie przedmiotu ustawy otrzymuje brzmienie”, a nie tak, jak to zrobiono, zwrotem: „tytuł ustawy otrzymuje brzmienie”. Wynika to z tego, że w skład tytułu ustawy wchodzi sam wyraz „ustawa”, data oraz to określenie przedmiotu regulacji. Tak więc dla precyzji należałoby w przyszłości ograniczyć się tylko do… W poleceniu nowelizacyjnym wskazać miejsce, które jest nowelizowane. Dziękuję.

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Bardzo dziękuję.

Ja się tutaj odwzajemnię panom legislatorom własną opinią w tej sprawie. Otóż wielokrotnie kiedy wnosiliśmy poprawki polegające na zmianie jednego słowa w danym ustępie, to państwo zawsze pisaliście cały ustęp, nawet jak on zajmował pół strony. Tak że myślę, że po obu stronach można szukać takich detali.

Będziemy polemizować, czy…

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Jakub Zabielski:

Nie, nie. Chciałbym tylko zwrócić uwagę na jedną kwestię: że to nie jest zastrzeżenie do tej ustawy. My zwracamy uwagę na to, że działanie ustawodawcy jest niekonsekwentne. I tylko o to nam chodzi, że należałoby się w końcu zdecydować, czy zmieniając tytuł ustawy, stosujemy polecenie nowelizacyjne „tytuł ustawy otrzymuje brzmienie” czy „w tytule ustawy ogólne określenie przedmiotu regulacji otrzymuje brzmienie”. Po to, żeby było czysto i konsekwentnie, bo to jest najważniejsze. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Bardzo dziękuję.

Z przyjemnością jeszcze raz bym powtórzył to, co przed chwilą powiedziałem, ale już nie będę tego robił.

Pan marszałek się zgłosił do głosu. A potem panowie senatorowie, w kolejności.

Bardzo proszę.

Senator Michał Seweryński:

Dziękuję, Panie Przewodniczący.

Mam jedno takie pytanie. Chciałbym się upewnić, czy to jest tak, że te trudności, na które panowie tutaj zwracali uwagę, z przetargami, z wykupem itd., spowodowały, że wcześniej przyznane pieniądze na ten plan nie zostały wykorzystane, czy też trzeba będzie przyznać dodatkowe pieniądze na te 2 lata.

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Może pan senator Gaweł, a potem łącznie będziemy na te pytania odpowiadać.

Senator Robert Gaweł:

To są takie bardziej techniczne pytania. Pierwsze: jak rozumiem, tu chodzi o działki w obrębie Moraska, tak?

(Głosy z sali: Tak.)

Dziękuję.

I drugie pytanie: czy to chodzi tylko o wykonanie inwestycji hali sportowej, czy też w ramach tego programu mają powstać jeszcze jakieś inne obiekty sportowe na Morasku? Dziękuję.

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Pan senator Wach, bardzo proszę.

Senator Piotr Wach:

Ja właściwie nic specjalnie ważnego nie mam do powiedzenia z wyjątkiem tego, że… Dyskusji została poddana sprawa nowelizacji tytułu. Ponieważ my już trzeci raz nowelizujemy tę ustawę, były również tego typu nowelizacje w przypadku programu dotyczącego Uniwersytetu Jagiellońskiego, wydaje mi się, że zamiast dyskutować o technice legislacyjnej, lepiej by było w takich przypadkach np. nie wymieniać w tytułach dat. Tak żeby było np: „o ustanowieniu programu wieloletniego «Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu»” i koniec. I wtedy tytuł przynajmniej nie byłby nowelizowany. Bo za każdym razem, i to niejednokrotnie, było to zmieniane. Niemniej jednak ta sprawa nie jest bardzo ważna, bo ona chyba nie budzi wątpliwości merytorycznych. I myślę, że popieramy tę nowelizację.

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Panie Senatorze, ja bym się tutaj jednak wdał w taką polemikę, bo mnie oczywiście też nasunęła się taka refleksja, podobne dyskusje prowadziliśmy zresztą np. przy okazji licznych zmian nazw uczelni, co było uciążliwe dla obu stron. Wydaje się jednak, że jest też taki aspekt popierający obecną wersję. To znaczy prawda jest taka, że uczelnia pozyskuje nowe środki, a te jakby roluje na kolejne lata. I to jest jednak taki doping, żeby to wszystko zamknąć w jakimś określonym czasie. Chodzi o to, żeby zdopingować władze uczelni i też władze terenowe, które powinny wspierać przy różnych decyzjach. Wiemy, że to są uciążliwe procesy, w niektórych regionach przebiega to sprawniej, w innych mniej sprawnie. Tak więc tutaj też są takie plus dodatnie i ujemne, jak to ktoś kiedyś powiedział.

Panie Ministrze, czy pan odpowie, czy poprosimy pana rektora?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Aleksander Bobko:

Tak, mogę odpowiedzieć.

Te pieniądze są oczywiście przesunięte. Ta ustawa nie ma żadnych skutków finansowych w sensie zwiększenia funduszy, tylko wymaga, o czym wspomniałem, pewnego takiego zabiegu przesuwającego, żeby środki niewykorzystane w tym roku były uruchomione z rezerwy celowej w roku przyszłym.

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Czy jeszcze pan rektor by na pozostałe…

Prorektor ds. Kadry i Finansów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Tadeusz Wallas:

Panie Senatorze, pozostała tylko i wyłącznie hala sportowa. Realizacja tego obiektu już się rozpoczęła, tak więc jest pewne, że już nie będziemy się zwracać do państwa o kolejną nowelizację – chyba że zaistnieją jakieś nadzwyczajne okoliczności. I zastanawialiśmy się nawet… rozmawiałem z posłami o tym, czy 2018 r. by nie wystarczył. Ale tak na wszelki wypadek, żeby już zdążyć ze wszystkim i z rozliczeniem programu wieloletniego wnosiliśmy o to, żeby był to rok 2019.

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Bardzo dziękuję.

Czy są jeszcze pytania?

W takim razie składam wniosek o przyjęcie tej ustawy bez poprawek.

Kto jest za tym wnioskiem? (7)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (0)

Zatem przyjęliśmy tę ustawę bez poprawek, 7 senatorów za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się.

Teraz kwestia sprawozdawcy.

Nie wiem, czy pan senator Gaweł, czy pan senator Wach. Pan senator Gaweł, tak?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Dobrze. To w takim razie pan senator…

(Głos z sali: Historycznie to ja będę sprawozdawcą. Historycznie, Panie Przewodniczący, dlatego że miałem przyjemność w historii mojej działalności…)

(Brak nagrania)

(Głos z sali: Senator Gaweł jest też wspaniałym sprawozdawcą.)

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Ustaliśmy, że sprawozdawcą będzie pan senator Gaweł.

Czy jeszcze ktoś chciałby zabrać głos? W takim razie…

(Prorektor ds. Kadry i Finansów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Tadeusz Wallas: W imieniu… Panie Przewodniczący, jeżeli pan pozwoli, to…)

Proszę bardzo.

Prorektor ds. Kadry i Finansów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Tadeusz Wallas:

W imieniu społeczności akademickiej serdecznie dziękuję za pozytywną opinię i, Szanowni Senatorowie, już w tym miejscu i w dniu dzisiejszym zapraszam na obchody 100-lecia naszego uniwersytetu na początku maja, w pierwszej połowie maja 2019 r. Bardzo dziękuję.

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Tak myślałem, że ten rok 2019 nie jest całkiem przypadkowy w tej ustawie. Dziękuję za te słowa.

Uprzejmie informuję, że porządek naszego posiedzenia został wyczerpany. Bardzo dziękuję naszym gościom, panu ministrowi, panu profesorowi Aleksandrowi Bobko, sekretarzowi stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dziękuję panu prorektorowi i wszystkim pozostałym przedstawicielom uczelni, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, panom senatorom, panu legislatorowi, pani sekretarz.

Zamykam posiedzenie Komisji Nauki, Edukacji i Sportu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 8 minut 30)