Narzędzia:

1 lutego 2017 r.

01.02.2017

1 lutego 2017 r. w Senacie odbyło się noworoczne spotkanie marszałka Stanisława Karczewskiego z ambasadorami akredytowanymi w Polsce. W spotkaniu udział wzięli: wicemarszałkowie Maria Koc, Adam Bielan i Grzegorz Czelej, szef Kancelarii Senatu minister Jakub Kowalski oraz senatorowie.

Podczas spotkania marszałek Senatu podkreślił, że mogą się zmieniać akcenty, ale podstawowy cele polskiej polityki zagranicznej pozostają niezmienne. To bezpieczeństwo oparte na członkostwie w Sojuszu Północnoatlantyckim i Unii Europejskiej. „Atrakcyjność Zachodu i Unii Europejskiej dla innych państw wyrasta z europejskich wartości, które oparte są na chrześcijaństwie. To na tym gruncie zrodziły się braterstwo, solidarność i prawa człowieka. Dlatego w minionym roku tak uroczyście obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski oraz witaliśmy Papieża Franciszka na Światowych Dniach Młodzieży” – mówił marszałek Stanisław Karczewski.

Nawiązując do planów na 2017 r., stwierdził, że kierując się wspólnymi wartościami i interesem narodowym, wynikającym z historycznych doświadczeń, pracujemy na rzecz dobrych kontaktów z naszymi sąsiadami. „Prezydent, rząd i parlament zintensyfikowali współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Chcemy w ten sposób zacieśnić współpracę i sprawić, by głos państw naszego regionu lepiej wybrzmiał w europejskim domu” – mówił marszałek Senatu. Jak dodał, 2016 r. był szczególny dla polskiej polityki zagranicznej w kontaktach ze wschodnimi sąsiadami. Nawiązaliśmy, po wielu latach przerwy, współpracę z Białorusią. Odbudowa naszych relacji stała się możliwa, bo Unia Europejska zniosła sankcje wobec tego kraju.

W swoim wystąpieniu marszałek Stanisław Karczewski podkreślił, że szczególnym zadaniem Senatu jest dbałość o utrzymanie łączności z Polonią i Polakami za granicą. „Kraj nasz przeżywał w swojej bogatej historii tragiczne momenty. Jednym ze skutków jest to, że wielu naszych rodaków pozostało poza granicami Polski i stali się oni obywatelami innych państw. Państwo polskie troszczy się o nich i wspiera ich dążenia do zachowania wiary ojców, ojczystego języka i świadomości narodowej” – stwierdził. Wyraził radość, że Senat odgrywa w tych działaniach istotną rolę, ponieważ Polacy za granicą to blisko 20 mln osób. Dlatego Izba chce angażować przedstawicieli Polonii do udziału w ważnych wydarzeniach w Polsce. Marszałek podkreślił, że jest dumny, gdy osiągnięcia naszych rodaków za granicą rozsławiają imię Polski i przyczyniają się do rozwoju państw, w których żyją.

Dziekan korpusu dyplomatycznego nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio w imieniu ambasadorów akredytowanych w Warszawie podziękował marszałkowi Senatu za zorganizowanie noworocznego spotkania. W jego ocenie to znakomita okazja do spojrzenia na to, co nas czeka, co stanowi zadania, wyzwania i nadzieje. Nuncjusz apostolski życzył senatorom i Prezydium Senatu, aby nowy rok był czasem realizacji słusznych aspiracji państwa i jego obywateli. Wspomniał też o szczególnym wydarzeniu z 2016 r., jakim było wyjazdowe posiedzenie Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu z okazji 1050. rocznicy chrztu i początków państwowości Polski.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.