Narzędzia:

13 lipca 2017 r.

13.07.2017

Wizytę w Senacie 13 lipca 2017 r. złożył wiceprzewodniczący Izby Radców Japonii (Izba wyższa Zgromadzenia Narodowego) Akira Gunji wraz z delegacją. Gości przyjął marszałek Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu pozytywnie ocenił dotychczasowy rozwój relacji gospodarczych, handlowych i kulturalnych między obu państwami. Jego zdaniem istnieje ogromny potencjał do ich zintensyfikowania. Jak dodał, współpraca dwustronna układa się bardzo dobrze na różnych poziomach. Podkreślił też, że ważne jest, by oprócz kontaktów między politykami i przedsiębiorcami rozwijać wzajemne relacje między młodzieżą z Polski i Japonii. Marszałek Stanisław Karczewski wyraził przekonanie, że zbliżająca się 100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między obu krajami, przypadająca w 2019 r., będzie okazją do zintensyfikowania dialogu i współpracy. Marszałek Senatu wyraził też zadowolenie z planu działania między rządami Polski i Japonii na rzecz wdrażania partnerstwa strategicznego między obu państwami, podpisanego w trakcie wizyty polskiego ministra spraw zagranicznych w Japonii w maju 2017 r. Marszałek Stanisław Karczewski podkreślił również, że przywiązuje dużą wagę do współpracy międzyparlamentarnej. Dodał, że w Senacie działają 2 grupy przyjaźni i jedna z nich to grupa polsko-japońska.

Wiceprzewodniczący Izby Radców stwierdził, że współpraca parlamentarna jest równie ważna jak gospodarcza i kulturalna. Podkreślił, że po swojej wizycie w Polsce oczekuje jej wzmocnienia. Zgodził się z marszałkiem Senatu, że należy wzmocnić wymianę studentów i współpracę między młodzieżą obu krajów, ponieważ zdecyduje to o przyszłości relacji dwustronnych. Zdaniem Akiry Gunji do intensyfikacji współpracy polsko-japońskiej powinno przyczynić się otwarcie bezpośredniego połączenia lotniczego Warszawa – Tokio. Wiceprzewodniczący Izby wyższej Japonii podkreślił, że jest pod wrażeniem przemian, jakie zaszły w Polsce od czasu zwycięstwa „Solidarności”.

Marszałek Stanisław Karczewski poinformował, że Senat oprócz działalności legislacyjnej sprawuje pieczę nad Polonią i Polakami za granicą i wskazał, na czym ta opieka polega. Politycy rozmawiali także o sytuacji w Europie i Brexicie.

Tego samego przewodniczący Akira Gunji spotkał się z przedstawicielami Senackiej Grupy Polsko-Japońskiej z jej przewodniczącym wicemarszałkiem Michałem Seweryńskim na czele. Podczas spotkania rozmawiano przede wszystkim na temat podobieństw między izbami wyższymi obu państw, a także rozwijania relacji polsko-japońskich na płaszczyźnie parlamentarnej.

Przedstawiając członków grupy, wicemarszałek podkreślił, że zarówno w Senacie, jak i w całym kraju zainteresowanie Japonią jest bardzo duże.

Podczas rozmowy podkreślano, że zadaniem grupy jest wzmacnianie współpracy między obu parlamentami. „Należymy do władzy ustawodawczej, dlatego nasze działania jako senatorów różnią się od działań rządu” – przypomniał wicemarszałek Senatu. Podkreślił, że senatorowie wspierają rząd w działaniach międzynarodowych, ponieważ polityka zagraniczna musi być spójna. Wicemarszałek Michał Seweryński wyraził zadowolenie z dobrych relacji na wielu płaszczyznach, o czym świadczy np. obecność przedstawicieli japońskich inwestorów w Polsce i działalność polskich firm w Japonii. „Staramy się śledzić rozwój stosunków gospodarczych i politykę zagraniczną Japonii. Mamy sojusznika w osobie ambasadora Japonii, z którym się spotykamy i na bieżąco wymieniamy poglądy” – mówił.

Wicemarszałek przypomniał historię Senatu i omówił jego rolę w procesie legislacyjnym. Przedstawił także polski system wyborczy i aktualny podział mandatów senatorskich. Wiceprzewodniczący Akira Gunji zauważył, że w Japonii Izba Radców także nazywana jest izbą refleksji podobnie jak polski Senat. Wyraził zadowolenie, że w senackiej grupie przyjaźni polsko-japońskiej są reprezentanci wszystkich ugrupowań politycznych reprezentowanych w Izbie.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.