Narzędzia:

18 kwietnia 2017 r.

18.04.2017

18 kwietnia 2017 r. w Sejmie odbyła się uroczystość podpisania porozumienia o partnerstwie strategicznym między marszałkami Sejmu i Senatu ‒ Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim a przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövérem. Porozumienie przewiduje ścisłą współpracę między parlamentami obu krajów. Jest w nim mowa o współpracy parlamentów. Przewiduje ono regularne spotkania dwustronne na różnych szczeblach parlamentarnych, uzgadnianie stanowisk i wspólne występowanie na forum Unii Europejskiej i Rady Europy, a także współpracę kancelarii obu parlamentów. Obie strony będą się m.in. informować o uchwalonych ustawach i prowadzić dialog na tematy stanowiące przedmiot wspólnego zainteresowania.

„To kolejny krok na drodze do zacieśnienia współpracy między Polską i Węgrami” – powiedział marszałek Stanisław Karczewski, otwierając uroczystość w polskim parlamencie. Dodał, że porozumienie przypieczętowuje przyjaźń między obu narodami, która trwa od wielu wieków. Przypomniał, że polsko-węgierskie braterstwo zostało utrwalone w obliczu dramatycznych wydarzeń 1956 r., kiedy to Polacy oddawali krew walczącym braciom Węgrom. Marszałek Senatu podkreślił, że oba narody łączyła i łączy dążenie do wolności. „Chcemy wspólnie poszukiwać dróg wyjścia z kryzysu europejskiego. Zacieśniając naszą współpracę, chcemy również rozwijać współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Chcemy jak najczęściej się spotykać, wymieniać poglądami, dokumentami, które przyjmujemy w swoich parlamentach” – mówił marszałek Stanisław Karczewski. „Zacieśnienie współpracy służy temu, aby Polska, aby Węgry wzmacniały się, aby wzmacniał się region Europy Środkowej, aby wzmacniała się Unia Europejska. Chcemy, żeby Unia wzmacniała się przez silne, suwerenne, solidarne państwa. Taki jest cel naszej deklaracji i naszych dalszych planów współpracy” – podkreślił marszałek.

Przewodniczący László Kövér stwierdził, że „stosunki dwustronne między parlamentami Polski i Węgier nie stają się strategiczne od tego, że podpisujemy ten dokument. To porozumienie jedynie utwierdza stan rzeczy od dawna istniejący. Wyraża naszą silną wolę, że tę współpracę, którą od lat prowadzimy, chcemy z silną wolą kontynuować, niezależnie od wyników jakichkolwiek wyborów”. Dziękował też marszałkom polskiego Sejmu i Senatu za osobiste zaangażowanie w pracę nad porozumieniem o partnerstwie strategicznym. Wyraził nadzieję, że relacje polsko-węgierskie będą jeszcze lepsze, a działanie parlamentów ‒ jeszcze skuteczniejsze i otworzą się nowe pola do współpracy.

Podczas uroczystości marszałek Sejmu Marek Kuchciński wręczył przewodniczącemu László Kövérowi Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, nadawany przez prezydenta cudzoziemcom i obywatelom polskim stale zamieszkałym za granicą, za wybitny wkład we współpracę międzynarodową i łączącą Polskę z innymi państwami. Jak podkreślił marszałek Sejmu, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier jest wybitnym uczestnikiem życia politycznego i społecznego w swojej ojczyźnie, zasłużonym w staraniach o uzyskanie jej suwerenności, politykiem zaangażowanym w integrację europejską oraz rozwój współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, osobą zasłużoną dla rozwoju polsko-węgierskiej współpracy parlamentarnej, a także wielkim przyjacielem Polski.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.