Narzędzia:

6 kwietnia 2017 r.

06.04.2017

6 kwietnia 2017 r. marszałek Stanisław Karczewski spotkał się z senatorami z Międzyparlamentarnej Grupy Przyjaźni Francja – Polska Senatu Republiki Francuskiej. Francuscy senatorowie na czele z przewodniczącym grupy Jeanem-Pierrem Leleux’em przebywali w Warszawie na zaproszenie senatora Aleksandra Pocieja, przewodniczącego senackiej Grupy Polsko-Francuskiej.

Podczas spotkania rozmawiano o relacjach między parlamentami obu krajów. Marszałek Stanisław Karczewski wyraził zadowolenie, że na poziomie parlamentarnym stosunki polsko-francuskie rozwijają się bardzo dobrze. Przypomniał, że niedawno spotkał się dwukrotnie z przewodniczącym Senatu Francji Gérardem Larcherem w formacie Trójkąta Weimarskiego. Jak zaznaczył marszałek, Polska jest zainteresowana wzmocnieniem współpracy polsko-niemiecko-francuskiej. Dodał, że kolejne spotkanie przewodniczących senatów Trójkąta Weimarskiego zostanie zorganizowane w Polsce z udziałem młodzieży z tych 3 krajów. Marszałek Stanisław Karczewski podkreślił, że kontynuowane będzie omawianie kwestii przeciwdziałania zagrażającym demokracji zjawiskom w cyberprzestrzeni. „Będzie czas, by zastanowić się, jak skutecznie przeciwstawiać się «zjawisku HH», połączeniu hateu w sieci i hackerstwa w cyberprzestrzeni” – stwierdził marszałek Senatu.

Senator Jean-Pierre Leleux podziękował za przyjęcie i interesujący program wizyty. Jak mówił, to czas poświęcony rozmowom na temat relacji polsko-francuskich. Zaznaczył, że francuskich senatorów z grupy bilateralnej łączy pozytywne nastawienie do Polski i chęć rozwijania dwustronnych stosunków parlamentarnych.

Senator Maryvonne Blondin stwierdziła, że jako członkini Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy angażuje się w walkę z nienawiścią w sieci. Z kolei senator Jean Yves Leconte podkreślił, że ważna jest wola współpracy mimo występujących różnic. Mówił o tym w kontekście przyszłości Unii Europejskiej. Dodał, że nie chodzi o różnicę uznawanych wartości, ale o różnicę zdań. Podkreślił, że ani Polska, ani Francja nie kwestionują istnienia UE, ale są kwestie, które dzielą, np. sprawa uchodźców. Senator Rene Danesi zwrócił natomiast uwagę na znaczenie dyplomacji parlamentarnej. Jak wskazywał, ma ona wpływ na poprawę jakości relacji między państwami.

Marszałek Stanisław Karczewski zapewnił, że przywiązuje dużą wagę do dyplomacji parlamentarnej. Dodał, że Prawo i Sprawiedliwość widzi rosnącą rolę parlamentów narodowych w Unii Europejskiej. Podkreślił, że Polacy są zadowoleni z członkostwa w UE, a PiS jest zwolennikiem naszego uczestnictwa we Wspólnocie. Marszałek poinformował gości, że polski Senat jest aktywny w różnych formatach międzynarodowych – Trójkącie Weimarskim, Zgromadzeniu Parlamentarnym Polska ‒ Litwa ‒ Ukraina czy Grupie Wyszehradzkiej. Jak stwierdził marszałek Senatu, stanowisko Polski w sprawie uchodźców jest znane. Dodał, że do Polski z Ukrainy, gdzie toczy się wojna, przyjechało ponad 1 mln osób. Marszałek Stanisław Karczewski zaznaczył, że liczy na współpracę i dyskusję między parlamentarzystami Polski i Francji nie tylko na szczeblu przewodniczących senatów, ale także na poziomie grup bilateralnych.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.