Narzędzia:

20 marca 2017 r.

20.03.2017

Wicemarszałek Maria Koc i senator Grażyna Sztark 20 marca 2017 r. przebywały w Budapeszcie. W węgierskim parlamencie wzięły udział w otwarciu wystawy „Od Wyszehradu do Wyszehradu”. Polska delegacja przebywała na Węgrzech na zaproszenie Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum w Budapeszcie.

Inicjatorem zaprezentowania wystawy był instytut we współpracy z rzeczniczką narodowości polskiej na Węgrzech Haliną Csúcs Lászlóné. Ekspozycja, którą przygotowali naukowcy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk i Archiwistycznej Grupy Wyszehradzkiej, przypomina historię wspólnych relacji państw tworzących Grupę Wyszehradzką. Ekspozycja obejmuje okres od pierwszego zjazdu w Wyszehradzie władców Polski, Czech i Węgier: Kazimierza Wielkiego, Jana Luksemburczyka i Karola Andegaweńskiego w 1335 r. do powstania Grupy Wyszehradzkiej w 1991 r. W uroczystości otwarcia wystawy uczestniczyli wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier János Latorcai, dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk Hanna Krajewska, przedstawiciele ambasad, władz miasta i zaproszeni działacze polonijni.

Polska delegacja spotkała się też z wiceprzewodniczącym Jánosem Latorcaiem. Rozmawiano o polsko-węgierskiej współpracy w dziedzinach politycznej i kulturalnej, a także o węgierskiej Polonii. W spotkaniu uczestniczyła rzecznik narodowości polskiej i członkini Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu Halina Csúcs Lászlóné.

Podczas spotkania z Polonią pod przewodnictwem dyrektora Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum w Budapeszcie Piotra Piętki dyskutowano na temat roli Polonii w XXI w.

Podczas wizyty na Węgrzech wicemarszałek Senatu złożyła kwiaty pod pomnikami: Polskiej Solidarności i Pomocy w '56 r. oraz Męczenników Katynia w Budapeszcie.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.

Senatorowie na 71. sesji plenarnej COSAC

Senatorowie Grzegorz Schetyna oraz Kazimierz Ujazdowski wzięli udział w 71. posiedzeniu plenarnym COSAC w Brukseli.