Narzędzia:

20–21 lutego 2017 r.

21.02.2017

20–21 lutego 2017 r. na zaproszenie marszałka Stanisława Karczewskiego wizytę w Polsce złożyła delegacja Senatu Republiki Czeskiej z przewodniczącym Milanem Štěchem na czele. 20 lutego delegację przyjął marszałek Senatu. Podczas spotkania rozmawiano o relacjach polsko-czeskich, współpracy przygranicznej, sytuacji w Unii Europejskiej, a także o współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej (V4). Jak podkreślił przewodniczący Milan Štěch, stosunki polsko-czeskie układają się bardzo dobrze na wszystkich płaszczyznach. Rozwija się także współpraca w regionach przygranicznych. Przewodniczący zapewnił, że polska mniejszość w Republice Czeskiej jest ceniona przez władze państwowe, dobrze układa się też jej współpraca z władzami lokalnymi. Jak zaznaczył, w wyniku wyborów komunalnych do władz samorządowych weszło sporo osób narodowości polskiej. Gość mówił także o sytuacji w swoim kraju. Podkreślił, że jesienią 2017 r. odbędą się wybory parlamentarne. Poinformował, że w ciągu ostatnich 2 lat zmniejszył się wzrost gospodarczy Czech, ale z satysfakcją należy odnotować, że poziom bezrobocia obniżył się do 3,6%.

Marszałek Stanisław Karczewski podziękował czeskim władzom za przychylne nastawienie i wsparcie finansowe udzielane polskiej mniejszości narodowej. W szczególności dziękował za finansowanie systemu szkolnictwa mniejszościowego. Jak podkreślił, sytuację polskiej mniejszości na Zaolziu i jej relacje z władzami czeskimi można określić jako wzorcowe. Marszałek Senatu stwierdził, że Republika Czeska jest dla Polski bardzo ważnym partnerem politycznym i gospodarczym w regionie Europy Środkowej. Dodał, że nadal istnieje ogromny potencjał rozwoju relacji między obu krajami w obszarze inwestycji, infrastruktury i turystyki. Poinformował o reformach już przeprowadzonych w naszym kraju, a także o planach dalszych zmian, m.in. zapowiadanej reformie wymiaru sprawiedliwości.

Podczas spotkania rozmawiano też o współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Jak zaznaczył marszałek Stanisław Karczewski, mija właśnie półmetek polskiej prezydencji w V4. Dodał, że ten okres został zdominowany przez Brexit i kryzys migracyjny. Politycy zgodzili się, że dzięki działalności Grupy Wyszehradzkiej głos krajów Europy Środkowej jest lepiej słyszalny w Unii Europejskiej i na świecie. Ich zdaniem wspólne stanowisko wyszehradzkiej czwórki miało wpływ na politykę UE w sprawie rozwiązywania kryzysu migracyjnego. Politycy uznali, że ten problem należy rozwiązywać tam, gdzie się narodził.

Tego samego dnia przewodniczący Milan Štěch spotkał się z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. Rozmawiano m.in. na temat pogłębienia stosunków dwustronnych, współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, wzmocnienia wspólnych działań w zakresie projektów infrastrukturalnych i przyszłości Unii Europejskiej. Jak stwierdzili politycy, oba kraje mogłyby podjąć w ramach współpracy międzyparlamentarnej problem stanu powietrza. Spotkanie było także okazją do rozmowy o możliwościach rozbudowywania połączeń komunikacyjnych i polsko-czeskiej współpracy w dziedzinie infrastruktury, m.in. budowy kanału Odra – Dunaj. Nawiązano też do toczącej się właśnie dyskusji na temat przyszłego kształtu UE po Brexicie.

21 lutego czescy przewodniczący Milan Štěch spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim. Rozmawiano o najważniejszych zagadnieniach dotyczących relacji dwustronnych i agendy unijnej, a także o współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Minister Witold Waszczykowski zwrócił uwagę na potencjał rozwoju relacji polsko-czeskich, m.in. w takich obszarach jak inwestycje i turystyka, także w kontekście współpracy regionalnej w nowym formacie, jakim jest inicjatywa Trójmorza. Rozmówcy wyrazili zadowolenie, że w ramach Grupy Wyszehradzkiej nasze kraje prezentują wspólne stanowisko w najważniejszych kwestiach dotyczących polityki europejskiej, w tym polityki migracyjnej.

Podczas pobytu w Warszawie delegacja czeskiego Senatu spotkała się z wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim oraz wiceministrem rozwoju Tadeuszem Kościńskim.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.