Narzędzia:

29 listopada 2016 r.

29.11.2016

Marszałek Stanisław Karczewski 29 listopada 2016 r. przyjął przewodniczącego Riksdagu (szwedzkiego parlamentu) Urbana Ahlina, który przybył do Polski na IV Polsko-Szwedzkie Forum Parlamentarne, odbywające się w Przemyślu.

Politycy mówili o bardzo dobrej współpracy między parlamentami Polski i Szwecji, o intensywnych kontaktach posłów i senatorów w ramach parlamentarnych grup przyjaźni polsko-szwedzkiej i szwedzko-polskiej. Przewodniczący Ahlin wspominał, zorganizowaną przez Senat  poprzedniej kadencji,   wizytę przewodniczących parlamentów państw bałtyckich na Ukrainie. „To była bardzo dobra wizyta, bo pozwoliła na zajęcie jednolitego stanowiska wobec sytuacji na Ukrainie i stworzenia wspólnego przekazu” – powiedział szef szwedzkiego parlamentu. Wyraził nadzieję na realizację w przyszłości tego rodzaju wspólnych projektów.

Marszałek Karczewski powiedział, że Senat tej kadencji rozważy podjęcie takiej inicjatywy. Zwłaszcza, że UE niedawno podjęła  decyzję o zniesieniu sankcji wobec Białorusi, co powinno  zapoczątkować nowy etap w relacjach z Mińskiem. Marszałek poinformował gościa, że w najbliższą niedzielę udaje się z oficjalną wizytą na Białoruś. Marszałek wyraził  też zadowolenie, że prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Szwecji. Poinformował też szefa szwedzkiego parlamentu, że Senat pragnie obchodzić przyszłoroczny Dzień Polonii z Polakami w Sztokholmie.

Urban Ahlin wyraził zadowolenie, że marszałek wraz z senatorami przybędzie w maju do Szwecji i zaproponował, by marszałek odwiedził szwedzki parlament.

Politycy ponadto zastanawiali się jak zainteresować młodzież polityką i działalnością obywatelską. Gość poinformował marszałka, że w szwedzki parlament  zaprasza młodzież do parlamentu, organizuje warsztaty demokratyczne, ale jego zdaniem, to partie powinny zaproponować taki program, który przyciągnie młodzież do działalności politycznej. Marszałek Karczewski powiedział, że polskie partie mają młodzieżowe struktury, ale politycy powinni mieć lepszy przekaz dla młodych ludzi. Zaznaczył, że w Polsce to zainteresowanie polityką młodych ludzi rośnie, bo w  parlamencie tej kadencji jest wielu młodych posłów.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.