Narzędzia:

22 listopada 2016 r.

22.11.2016

Wicemarszałek Grzegorz Czelej 22 listopada 2016 r. spotkał się z delegacją argentyńskiej prowincji Misiones z jej gubernatorem Hugonem Passalacquą na czele. Rozmowa, w której wzięła także udział ambasador Argentyny w Polsce Patricia Beatriz Salas, dotyczyła przede wszystkim kwestii związanych z wykorzystaniem energii odnawialnej.

Jak stwierdził gubernator Hugo Passalacqua, głównym powodem jego wizyty w Polsce jest fakt, że nasz kraj odgrywa istotną rolę w rozwoju technologii związanych z energią odnawialną, a jego prowincja, Misiones, stawia właśnie na pozyskiwanie energii w ten sposób. „W dziedzinie czystej energii możemy podjąć partnerstwo strategiczne między Misiones a Polską. Jestem o tym przekonany i pełen entuzjazmu” – zadeklarował gubernator. Jego zdaniem świat zmierza w kierunku technologii hybrydowych, czyli łączenia różnych źródeł energii.

Wicemarszałek Grzegorz Czelej przedstawił polskie doświadczenia w dziedzinie energetyki, zwłaszcza energii odnawialnej, na tle uwarunkowań europejskich. Wynika z nich, że dla naszego kraju energetyka wiatrowa ma marginalne znaczenie ze względu na jej nieefektywność. Energetyka słoneczna może być wykorzystywana tylko w ograniczonym zakresie, ponieważ Polska nie jest krajem z dostatecznym dostępem promieni słonecznych. Fundamentalne znaczenie ma natomiast energetyka oparta na biomasie i odpadach. Jak podkreślił wicemarszałek Senatu, obecnie w tej dziedzinie dominuje energetyka rozproszona, oparta na źródłach naturalnych. 

Na zakończenie spotkania podpisano list intencyjny między firmami H. Cegielski Poznań SA i Bioelektra Group SA a władzami prowincji Misiones w sprawie zakupu kompleksu zakładów do przetwarzania odpadów komunalnych w innowacyjnej polskiej technologii wraz z elektrociepłowniami z kotłami na biomasę. Łączna wartość planowanych inwestycji ma wynieść ok. 100–200 mln dolarów.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.