Narzędzia:

12 listopada 2016 r.

12.11.2016

Marszałek Stanisław Karczewski 12 listopada 2016 r. złożył wizytę we Lwowie, gdzie spotkał się z przedstawicielami lokalnych władz, polskich organizacji i mediów, a także wziął udział w inauguracji festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego”.

Podczas wizyty we Lwowie marszałek spotkał się z przewodniczącym Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Olehem Syniutką i przewodniczącym Lwowskiej Rady Obwodowej Oleksandrem Hanuszczynem. Rozmawiano m.in. o stosunkach polsko-ukraińskich. „Historia pokazała, że nie ma niezależnej Polski, gdy nie ma niezależnej Ukrainy. Myślę, że wszyscy jesteśmy tego świadomi” – powiedział przewodniczący Oleh Syniutka. Marszałek Stanisław Karczewski stwierdził, że nasz kraj przywiązuje wielką wagę do stosunków z Ukrainą. „Chcemy być wrotami do Unii Europejskiej dla Ukrainy” – podkreślił.

Marszałek Senatu podziękował za gesty przyjaźni wobec Polaków mieszkających na Ukrainie. „Dziękujemy za działania związane z godnym pochówkiem polskich żołnierzy na cmentarzu w Mościskach. Cenię sobie także pomoc przy budowie Domu Polskiego we Lwowie. Mam nadzieję, że będzie to miejsce tętniące życiem kulturalnym, miejsce spotkań Polaków i Ukraińców” – mówił. Marszałek zaznaczył jednak, że są także problemy, które wymagają rozwiązania. „Są sprawy, które stoją przed nami, są problemy nierozwiązane i bardzo ważne, jak choćby przekazanie na potrzeby miejscowej społeczności polskiej kościoła św. Magdaleny oraz domu parafialnego przynależnego do kościoła św. Antoniego” – wskazywał.

O dobrych relacjach polsko-ukraińskich mówił także przewodniczący Lwowskiej Rady Obwodowej Oleksandr Hanuszczyn. „Uważam, że obwód lwowski jest i będzie wzorem, jak powinny wyglądać relacje pomiędzy Polską i Ukrainą. W ciągu bieżącego roku mieliśmy co najmniej po 2 wizyty na szczeblu samorządowym z województw podlaskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i lubelskiego. Przed nami kolejne wizyty na szczeblu rządowym i parlamentarnym. Mówię o tym, by pokazać, jak intensywne są nasze stosunki. Bardzo dobrze współpracuje się nam z konsulatem polskim we Lwowie. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z panem konsulem” – mówił przewodniczący Oleksandr Hanuszczyn. Nawiązał także do trwającego na wschodzie Ukrainy konfliktu: „Dziękuję rządowi i parlamentowi polskiemu za wsparcie. Chciałbym, żeby Europa uświadomiła sobie, że ten konflikt to nie tylko sprawa Ukrainy i że bronimy nie tylko naszych granic, ale także granic Europy” – stwierdził.

Marszałek Stanisław Karczewski podkreślił, że Polska nigdy nie pogodzi się z rosyjską aneksją Krymu, a Ukraina zawsze może na liczyć na nasz kraj. Odnosząc się do stosunków polsko-ukraińskich, wyraził opinię, że potrzebny jest wzajemny szacunek i to on determinuje rozwiązywanie problemów.

Zdaniem przewodniczącego Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Oleha Syniutki palącym problemem jest sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej. Według niego należałoby to rozwiązać, tworząc wspólne miejsce do odpraw oraz wspólną bazę danych i wymiany informacji. Jak poinformował konsul generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur, rozmowy na ten temat prowadził ostatnio na Ukrainie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jakub Skiba.

Dziękując za spotkanie, marszałek Stanisław Karczewski wyraził nadzieję, że stosunki polsko-ukraińskie, które są na dobrym poziomie, będą się nadal rozwijać.

Wspólnie z przewodniczącym Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Olehem Syniutką i przewodniczącym Lwowskiej Rady Obwodowej Oleksandrem Hanuszczynem marszałek Stanisław Karczewski złożył kwiaty na kwiaty na mogile Pięciu Nieznanych z Persenkówki na Cmentarzu Orląt Lwowskich.

W Rzymskokatolickim Muzeum Archidiecezjalnym we Lwowie marszałek Senatu spotkał się z przedstawicielami polskich organizacji i mediów na Ukrainie. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. sprawy związane z edukacją i brakiem nauczycieli języka polskiego. Przedstawiciele ukraińskiej Polonii zapoznali marszałka z działalnością swoich organizacji. Marszałek dziękował im za dbałość o zachowanie polskości we Lwowie i wyraził nadzieję, że budowany obecnie Dom Polski stanie się miejscem, w którym polskie środowiska będą mogły jeszcze efektywniej wykorzystywać i rozwijać swój potencjał.

Podczas wizyty we Lwowie marszałek Stanisław Karczewski wizytował także budowę Domu Polskiego. Wyraził nadzieję, że jego otwarcie będzie możliwe w 2018 r. Uczestniczył też w inauguracji V Międzynarodowego Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego”, najważniejszego i największego polsko-ukraińskiego wydarzenia muzycznego. Podczas tegorocznej edycji festiwalu przygotowano premierę opery Ignacego Jana Paderewskiego „Manru” w formie koncertu – jedynej w swoim rodzaju polsko-ukraińskiej koprodukcji.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.

Senatorowie na 71. sesji plenarnej COSAC

Senatorowie Grzegorz Schetyna oraz Kazimierz Ujazdowski wzięli udział w 71. posiedzeniu plenarnym COSAC w Brukseli.