Narzędzia:

8 listopada 2017 r.

08.11.2017

8 listopada 2017 r. marszałek Stanisław Karczewski spotkał się w Senacie z prezydentem Gruzji Giorgim Margwelaszwilim. Politycy rozmawiali o wzmocnieniu relacji polsko-gruzińskich i rozwoju współpracy międzyparlamentarnej. Prezydent podziękował za konsekwentne wspieranie przez Polskę interesów jego kraju w Unii Europejskiej.

Jak podkreślił marszałek Senatu, relacje polsko-gruzińskie są bardzo dobre. Zapewnił, że Polska jest przyjacielem Gruzji – była i będzie jej ambasadorem w Unii Europejskiej i NATO. Wyraził także zadowolenie z dobrych relacji między parlamentami obu państw. Przypomniał, że na początku grudnia 2017 r. wizytę w naszym kraju złoży przewodniczący gruzińskiego parlamentu i planowane jest wówczas podpisanie umowy o strategicznej współpracy między obu parlamentami, a być może także zawarcie porozumienia w sprawie powołania Zgromadzenia Parlamentarnego Polska – Gruzja. Marszałek Stanisław Karczewski poinformował, że w polskim Sejmie i Senacie działa parlamentarna grupa przyjaźni polsko-gruzińskiej, która jest jedną z najliczniejszych grup bilateralnych. Podziękował prezydentowi Gruzji za wsparcie polskiej kandydatury na niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i zwrócił się o wsparcie kandydatury Łodzi do zorganizowania EXPO 2022.

Prezydent GiorgiMargwelaszwili dziękował za konsekwentne deklaracje dotyczące wspierania Gruzji i jej interesów, które nie zmieniają się mimo zabiegów Rosji, szczególnie zaś aspiracji w Parlamencie Europejskim. Wyraził zadowolenie ze współpracy międzyparlamentarnej i podkreślił, że umowa o współpracy strategicznej to ważny i postulowany element w stosunkach między obu państwami. Podkreślił, że Polska ma jasną wizję rozwoju krajów Europy Środkowej i Wschodniej, którą prezentuje na unijnym forum. Dodał, że nie wszystkie państwa to rozumieją. Zapewnił, że Gruzja poprze kandydaturę Polski do zorganizowania EXPO 2022.

Zdaniem marszałka Senatu prawda w życiu politycznym, społecznym i na arenie międzynarodowej powinna być podstawą działania. Według niego należy też stale przypominać o zagrożeniu bezpieczeństwa we współczesnym świecie. Zaznaczył, że w 2016 r. Polska była gospodarzem szczytu NATO, na którym zapadły ważne decyzje dotyczące wzmocnienia flanki południowej i wschodniej Sojuszu, na czym zależało naszemu krajowi i te postanowienia są realizowane.

Marszałek Stanisław Karczewski poinformował, że Senat jako opiekun Polonii wesprze inicjatywę utworzenia Biblioteki Polskiej w Tbilisi. Wyraził zadowolenie, że Agencja Ochrony Kulturowego Dziedzictwa Gruzji ogłosiła, że w 2018 r. będzie realizować program poświęcony badaniu dziedzictwa Polaków w tym kraju.

Politycy rozmawiali ponadto o 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez oba kraje, przypadającej w 2018 r. Prezydent Gruzji podkreślił, że z 9 państw, które wówczas odzyskały niepodległość, Polska jest największym i najmocniejszym krajem, najlepiej „stanęła na nogach”.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.