Narzędzia:

13 października 2017 r.

13.10.2017

Marszałek Stanisław Karczewski 12‒13 października 2017 r. złożył wizytę na Ukrainie. Pierwszego dnia wizyty marszałek Senatu wziął udział w uroczystości nadania Polskiej Bibliotece Medycznej w Kijowie imienia Zbigniewa Religi, wybitnego kardiochirurga, ministra zdrowia, senatora III i V kadencji, posła VI kadencji. Z tej okazji odsłonięto pamiątkową tablicę przy wejściu do biblioteki.

Wspominając prof. Zbigniewa Religę, marszałek podkreślił jego determinację i upór w dążeniu do celu, tytaniczną pracę i uczciwość. Przypomniał, że był on nie tylko wspaniałym lekarzem, chirurgiem i kardiochirurgiem, ale również naukowcem, politykiem i społecznikiem. „Jako polityk jest dla mnie wzorem. Zawsze wiedział, czego potrzebują Polacy i Polska” – mówił marszałek. „Nie było dla niego rzeczy niemożliwych” – dodał. Marszałek Stanisław Karczewski podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania biblioteki, także żonie Zbigniewa Religi Annie Wajszczuk-Relidze i jego rodzinie za przekazanie bibliotece księgozbioru profesora.

Tego dnia marszałek spotkał się z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Andrijem Parubijem. Rozmawiano o współpracy polsko-ukraińskiej, budowie i rozbudowie przejść granicznych między obu państwami, a także o wpływie ukraińskiej reformy edukacyjnej na polskie szkolnictwo w tym kraju. Przewodniczący Rady Najwyższej podkreślił, że przejścia graniczne z Polską są dla Ukrainy priorytetem. Poinformował o rozbudowie 2 przejść i budowie 2. Marszałek Senatu zaznaczył, że Polska zgodziła się partycypować w budowie 1 z nich. Oczekuje się, by Ukraina przeprowadziła po swojej stronie prace naprawcze infrastruktury, dróg dojazdowych do granicy. Na ten cel zostanie udzielony kredyt. Rozmawiano też o przejściu turystycznym dla ruchu pieszego w obwodzie zakarpackim. Przewodniczący Andrij Parubjj poinformował, że nie wymaga ono dużych nakładów finansowych. Potrzebne są tylko uzgodnienia, gdyż przejście będzie usytuowane na terenie parków narodowych. Trwają też rozmowy w sprawie otwarcia przejścia w obwodzie wołyńskim. Prace powinny ruszyć w 2018 r.

Podczas spotkania marszałek Senatu wyraził zaniepokojenie z powodu wprowadzanej na Ukrainie reformy edukacyjnej i jej wpływu na polskie szkolnictwo w tym kraju. Zaznaczył, że reforma spotkała się z protestami także innych mniejszości na Ukrainie. Wyraził jednak nadzieję, że polska młodzież bez przeszkód będzie mogła uczyć się w języku polskim. Przewodniczący Andrij Parubij zapewnił marszałka, że polskiemu szkolnictwu na Ukrainie nic nie zagraża. Podkreślił, że reforma jest wdrażana po to, by na Ukrainie dzieci i młodzież uczyły się języka ukraińskiego. Wyjaśnił, że są takie rejony, gdzie nie można porozumieć się po ukraińsku. Jak mówił, młodzież przystępująca do matury nie potrafiła rozwiązywać testów, bo nie znała języka ukraińskiego. Zapewnił, że reforma jest „skrajnie liberalna”, a protesty niektórych państw nie dotyczą kwestii merytorycznych. Politycy uzgodnili, że ministrowie edukacji obu krajów spotkają się w tej sprawie.

Marszałek Senatu poruszył też kwestię budowy Domu Polskiego we Lwowie i uzyskał zapewnienie przewodniczącego Rady Najwyższej, że wesprze on starania o rozszerzoną wersję pozwolenia na budowę.

Tego samego dnia marszałek Stanisław Karczewski spotkał się z przedstawicielami organizacji polskich na Ukrainie i podziękował im za pracę i zaangażowanie na rzecz polskiej wspólnoty. Poinformował też, że w 2018 r. z 75 mln zł do 100 mln zł wzrośnie wysokość środków na opiekę nad Polonią. Organizacje pozarządowe, które starają się o dofinansowanie projektów polonijnych w tym roku, będą mogły korzystać ponadto z ułatwień przy składaniu wniosków o przyznanie środków na ten cel. Marszałek wyjaśnił, że na stronie internetowej Senatu znajduje się generator wniosków, który ułatwi ich składanie i zapewni natychmiastową weryfikację. Dodał, że w pierwszym rzędzie rozpatrzone zostaną wnioski dotyczące polskich mediów poza granicami, tak by zapewnić im ciągłość funkcjonowania. Marszałek Senatu podkreślił, że w kontaktach z Polonią i Polakami na całym świecie martwi go skonfliktowanie środowisk polonijnych i małe zaangażowanie młodych osób w prace na rzecz środowisk polskich i polonijnych.

Prezes Związku Polaków na Ukrainie Antoni Stefanowicz podziękował za wsparcie Senatu, bez którego ta organizacja nie mogłaby istnieć. Poinformował, że potrzebne są pieniądze na wynajem pomieszczeń, gdzie prowadzona jest działalność i na niedzielną szkołę języka polskiego. Pytał też o możliwości sfinansowania ze środków na opiekę nad Polonią wynagrodzeń dla nauczycieli pracujących w niedzielnych szkołach. Zdaniem Antoniego Stefanowicza sytuacja materialna młodzieży na Ukrainie jest taka, że szuka ona dobrze płatnych zajęć i w związku z tym trudno ją pozyskać do pracy w organizacjach polonijnych.

Maria Siwko z Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie mówiła o problemach lokalowych tej organizacji. 3-pokojowe mieszkanie w Kijowie, gdzie mieszczą się biura organizacji, sobotnia szkoła języka polskiego i gdzie Polacy mogą się spotykać, jest za małe. Podkreśliła, że w Kijowie potrzebny jest dom polski z prawdziwego zdarzenia.

Rozmawiano ponadto o Karcie Polaka, o dobrych i złych skutkach jej wprowadzenia, rosnącym zainteresowaniu nauką języka polskiego i obawach związanych z ukraińską reformą edukacji.

13 października 2017 r. w Charkowie marszałek Senatu spotkał się z Julią Switliczną, gubernatorem tego obwodu. Rozmawiano o współpracy gospodarczej, handlowej, kulturalnej i naukowej. Gubernator podkreśliła, że priorytetem dla władz Charkowa jest bezpieczeństwo i rozwój społeczny. Mówiła też o dynamicznym rozwoju regionu i zachęcała Polskę do współpracy z tym obwodem. Dodała, że obwód charkowski współpracuje z województwem wielkopolskim. Gubernator Julia Switliczna podziękowała za zdecydowaną postawę Polski i wspieranie Ukrainy. Podkreśliła, że Ukraina chce się wzorować na polskich reformach samorządowych i wyraziła nadzieję na współpracę w tym zakresie.

Marszałek Senatu podkreślił, że Polska docenia wysiłki Ukrainy na rzecz zachowania bezpieczeństwa. „Polska wspiera Ukrainę i nadal będzie to robić. Będzie także zabiegać o podtrzymanie sankcji wobec Rosji, dopóki nie zacznie ona przestrzegać porozumień mińskich” – zapewnił.

Politycy odwiedzili szpital wojskowy w Charkowie. Marszałek Senatu przekazał lekarzom specjalistyczny sprzęt medyczny, kupiony przez Senat. Uczestniczył też w uroczystości wręczenia lekarzom ‒ żołnierzom odznaczeń przyznanych im przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę. Marszałek obiecał, że będzie rozmawiał z ministrem zdrowia o możliwościach rehabilitacji w Polsce ukraińskich żołnierzy, którzy potrzebują takiego leczenia. Podkreślił, że Polska już udzielała takiej pomocy Ukrainie i nie odmówi jej też w przyszłości.

Marszałek Stanisław Karczewski spotkał się również z Polakami z obwodu charkowskiego. Jak podkreślił, przedstawiciele Polonii i Polaków poza granicami sami określili w konsultacjach prowadzonych przez Senat priorytetowe potrzeby, na zaspokojenie których powinna zostać przeznaczona senacka pomoc. Na pierwszym miejscu wskazali edukację dzieci i młodzieży oraz nauczanie języka polskiego. Przedstawiciele organizacji polonijnych w Charkowie mówili o permanentnym braku nauczycieli języka polskiego przy stale rosnącym zapotrzebowaniu na jego naukę, a także sygnalizowali brak pomieszczeń na prowadzenie działalności dydaktycznej. Poinformowali o inicjatywie utworzenia w Charkowie centrum metodycznego dla nauczycieli języka polskiego, które mogłoby wyszkolić większą liczbę nauczycieli. Marszałek Senatu zadeklarował, że będzie wspierał tę inicjatywę.

W ocenie marszałka Stanisława Karczewskiego Polacy na Ukrainie dobrze ze sobą współpracują, mimo że działa tam wiele organizacji. „Cieszy mnie to, bo niezgoda niweczy polonijną działalność” – mówił. Podziękował też polskiemu Kościołowi za to, że jednoczy Polaków i podtrzymuje w trwaniu przy polskości.

Marszałek spotkał się też z biskupem pomocniczym diecezji charkowsko-zaporoskiej Janem Sobiłą i zwiedził Centrum Pomocy Medycznej, działające przy Caritas Spes. Odwiedził również Polski Cmentarz Wojenny w Piatichatkach i Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Masłowski na międzyparlamentarnej konferencji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym

Senator Piotr Masłowski wziął udział w konferencji nt. gospodarki o obiegu zamkniętym w Brukseli

Senacki Zespół ds. Innowacji w Gospodarce dyskutował o nowych metodach ochrony wód powierzchniowych

Pierwsze posiedzenie Senackiego Zespołu ds. Innowacji w Gospodarce poświęcono wymogom Ramowej Dyrektywy Wodnej UE i metodom obniżania ilości biogenów w wodach powierzchniowych.

Spotkanie komisji spraw europejskich parlamentów państw Trójkąta Weimarskiego

Parlamentarzyści Trójkąta Weimarskiego debatowali na temat perspektyw i skutków rozszerzenia Unii Europejskiej. Omówili także kwestie związane ze zmianą unijnych traktatów.