Narzędzia:

15 października 2017 r.

15.10.2017

Marszałek Stanisław Karczewski oraz senatorowie Grażyna Sztark i Ryszard Majer 14–15 października 2017 r. przebywali w Szwajcarii.

W pierwszym dniu wizyty delegacja Senatu spotkała się z kierownictwem polskiego muzeum w Rapperswilu. Jego dyrektor Anna Buchmann zwróciła się do marszałka Stanisława Karczewskiego z prośbą o udzielenie przez Senat wsparcia muzeum, gdyż jego dalsze funkcjonowanie w zamku jest zagrożone. Władze miasta i gminy nie przewidują w nim polskiego muzeum. Dyrektor Anna Buchmann podkreśliła, że muzeum nie jest instytucją typowo polonijną. Jego główne zadania to popularyzacja polskiej historii i kultury oraz informowanie o obecności i dokonaniach Polaków w Szwajcarii. Jej zdaniem Szwajcarzy nie rozumieją, jak ważne dla Polaków jest to miejsce, bo nigdy niczego nie stracili.

„Muzeum w Rapperswilu to miejsce od ponad 140 lat związane z Polską i Polakami. To instytucja, która przechowuje istotną część naszego dziedzictwa narodowego, związana jest z polską emigracją, z wybitnymi postaciami naszego życia politycznego, społecznego i kulturalnego” – mówił marszałek Senatu i zapewnił, że będzie wspierał kierownictwo muzeum w staraniach o zachowanie siedziby w zamku.

„Tadeusz Kościuszko był zawsze przyjacielem wolności i wolnych ludzi, czy to walczących o niepodległość w Polsce, czy to w rewolucyjnej Francji, czy w emancypującej się od brytyjskiej dominacji Ameryce, czy to w republikańskiej Szwajcarii. Uważał, że tyranii należy się przeciwstawiać (...) Kościuszko także dziś jest przykładem patriotyzmu nowoczesnego, dojrzałego świadomością narodowych wartości, ale nie wykluczającego, nie wywyższającego się nad innych” – mówił marszałek Senatu 15 października 2017 r. w Solurze podczas uroczystości z okazji 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Jak zaznaczył, droga życiowa Kościuszki wskazuje, że nie ma patriotów bez patriotycznego wychowania. „Staramy się w Polsce z tej filozofii korzystać, zgodnie z nią reformujemy nasz system edukacji. Dziś bowiem narodom i Europie są potrzebni nowocześni i świadomi swej narodowej tożsamości patrioci” – przekonywał marszałek Senatu.

Uroczystości poprzedziła msza św. w intencji Tadeusza Kościuszki w katedrze św. Ursyna i Wiktora w Solurze, odprawiona przez rektora polskiej misji katolickiej w Szwajcarii ks. Krzysztofa Wojtkiewicza z udziałem księży z polskich ośrodków duszpasterskich w tym kraju. W kazaniu ks. Krzysztof Wojtkiewicz przypomniał, że Tadeusz Kościuszko zapisał się jako bojownik o wolność i niepodległość państwa polskiego. Walczył nie tylko o niepodległość, ale także o wolność obywateli. „Tylko wolni obywatele budują dobrobyt państwa. Urzeczywistnienie marzeń o niepodległej Polsce i jego wolnych obywatelach będzie większym hołdem dla Kościuszki niż hymny na jego cześć” – mówił.

Delegacja Senatu spotkała się także z przedstawicielami szwajcarskiej Polonii.

Tego samego dnia w Solurze marszałek Stanisław Karczewski spotkał się z wiceprzewodniczącym Rady Narodowej Konfederacji Szwajcarskiej Dominiquem de Bumanem. Podczas rozmowy marszałek Senatu poruszył kwestię siedziby Muzeum Polskiego w Rapperswilu. „To jedno z najstarszych polskich muzeów poza granicami. Powstało z potrzeby serca i staraniem emigrantów. Przechowuje ważną część naszego dziedzictwa narodowego” – zaznaczył marszałek. Zadeklarował, że Polska pomoże je finansować, ale władze Rapperswilu mają inne plany wobec zamku.

Wiceprzewodniczący Dominique de Bumanpodkreślił, że rząd i parlament Szwajcarii nie mogą ingerować w decyzje poszczególnych kantonów, mogą jedynie je uwrażliwiać na niektóre kwestie. Zaproponował, by spróbować poszukać rozwiązania tego problemu na forum parlamentarnych grup przyjaźni szwajcarsko-polskiej.

Marszałek Stanisław Karczewski zabiegał też o poparcie polskiej kandydatury do organizacji światowej wystawy EXPO 2022 w Łodzi. Wiceprzewodniczący szwajcarskiego parlamentu poinformował z kolei, że Szwajcaria chciałaby być gospodarzem zimowych igrzysk w 2026 r., i wyraził nadzieję, że Polska poprze starania jego kraju w tej kwestii.

Politycy rozmawiali także o problemie migracji. Wiceprzewodniczący Dominique de Buman podkreślił, że dla Szwajcarów bardzo ważna jest swoboda przepływu osób, a problemy z emigracją nabierają coraz większej wagi. „Nie jest to tylko sprawa Unii Europejskiej. Warto o niej dyskutować na forum Rady Europy” – zaznaczył.

W ocenie marszałka Senatu napływ uchodźców i migracje spowodowane są głównie wojnami i nierównościami społecznymi. Podkreślił, że Polska stoi na stanowisku, iż najlepiej pomagać w miejscach konfliktów i po ich zakończeniu. Poinformował, że od czasu konfliktu Rosji z Ukrainą do Polski przybyło bardzo wielu Ukraińców. Polska udziela też Ukrainie pomocy humanitarnej.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.