Narzędzia:

25 lipca 2017 r.

25.07.2017

25 lipca 2017 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie odbyło się spotkanie z kierownictwem i delegacjami zespołów uczestniczących w XVII Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Podczas spotkania sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, który objął festiwal patronatem honorowym, podziękował uczestnikom za podtrzymywanie polskości za granicą oraz propagowanie polskiej kultury i tradycji w krajach zamieszkania. Minister wręczył przedstawicielom zespołów pamiątkowe dyplomy uznania, podpisane przez prezydenta, i miniatury godła Polski. Ponadto dla wszystkich uczestników przekazał miniaturki polskiej flagi.

Podczas spotkania odczytano też list marszałka Stanisława Karczewskiego, skierowany do uczestników tegorocznego festiwalu. Jak podkreślił marszałek Senatu, występując przed publicznością, festiwalowi goście mieli możliwość „opowiedzieć o współczesnej Polonii, dając przykład tego, że więź z krajem można wyrazić nie tylko poprzez język, lecz także poprzez kultywowanie polskiej tradycji i sztuki ludowej”. Marszałek Stanisław Karczewski przypomniał, że jednym z kierunków działania Senatu jest promowanie polskiej kultury poza granicami kraju. Wymieniając wydarzenia festiwalowe, takie jak korowód ulicami miasta inaugurujący festiwal czy występy zespołów polonijnych w całym regionie, ocenił, że „działalność artystyczna jest pięknym sposobem na manifestowanie, podtrzymywanie i zachowane polskości na obczyźnie”. „Polski folklor jest wartością także jako współczesny nośnik kultury, będąc atrakcyjnym również dla tych, którzy nie mają polskich korzeni, a niejednokrotnie pod wpływem jego uroku pogłębiają swoje zainteresowanie Polską i jej bogatym dziedzictwem” – zaznaczył marszałek Senatu.

XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych odbywał się od 21 do 25 lipca 2017 r. w Rzeszowie i w 35 innych miejscowościach regionu podkarpackiego. Wzięło w nim udział ponad tysiąc przedstawicieli Polonii z 14 krajów, z 5 kontynentów, skupionych w 37 zespołach. Jak zwykle, najliczniej reprezentowana była Polonia z USA (8 zespołów) i Kanady (9 grup). 24 lipca odbył się koncert „Folklor narodów świata”, a 25 lipca festiwal zakończył koncert galowy, podczas którego, wzorem lat ubiegłych, zaprezentowano widowisko „Karczma na Podzamczu” z udziałem niemal wszystkich zespołów biorących udział w tej imprezie.

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych odbywa się w Rzeszowie od 1969 r., co 3 lata w lipcu. Jest jedną z największych tego typu imprez na świecie, wyróżniającą się zarówno pod względem liczby uczestników, jak i formuły artystycznej, umożliwiającej wszystkim zespołom wspólne zaprezentowanie się publiczności.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” przy współudziale finansowym Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Rzeszowa. Festiwal dofinansowany został też ze środków ministerstwa kultury i Kancelarii Senatu.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu rozpoczęła cykl spotkań polonijnych

Pierwszym gościem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej była Andżelika Borys. Prezes Związku Polaków na Białorusi dołączy do Polonijnej Rady Konsultacyjnej Senatu RP.

Marszałek Senatu złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom zmarłego Adama Chłopka

W związku ze śmiercią Adama Chłopka, prezesa Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom prezesa.

Zmarła Helena Miziniak, wieloletnia prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

Zasłużona działaczka polonijna, wieloletnia członkini Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP zmarła 23 stycznia br.