Narzędzia:

1 sierpnia 2017 r.

01.08.2017

Senator Małgorzata Kopiczko, członkini Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, 1 sierpnia 2017 r. spotkała się w Senacie z grupą nauczycieli polonijnych z Niemiec. Podczas spotkania rozmawiano o znaczeniu nauczania języka polskiego i historii w kształtowaniu tożsamości narodowej dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia. Mówiono także o roli nauczycieli w tym procesie, a także o potrzebie rozwijania ich kompetencji pedagogicznych i wspierania organizacji polonijnych przez Senat.

Senator przypomniała, że Izba, sprawując pieczę nad Polonią i Polakami za granicą, przywiązuje szczególną wagę do edukacji dzieci i młodzieży pochodzenia polskiego mieszkających za granicą Polski. Dlatego wiele projektów edukacyjnych otrzymuje dofinansowanie ze środków przeznaczonych na opiekę nad Polonią.

Senator Małgorzata Kopiczko, która ma ponad 27-letnie doświadczenie pedagogiczne, dziękowała nauczycielom za ich zaangażowanie w pracę i doskonalenie kompetencji zawodowych. Jak podkreśliła, w swoich lokalnych społecznościach są oni najważniejszymi działaczami polonijnymi. Często mimo małych nakładów na naukę przedmiotów ojczystych za granicą, a także innych problemów prowadzą działalność edukacyjną i potrafią zachęcić młodych ludzi do nauki języka polskiego.

Podczas spotkania nauczyciele mówili o swoich doświadczeniach w prowadzeniu szkół polskich w Niemczech. Poinformowali również o sprawnym wydawaniu uczniom polskich szkół w Niemczech legitymacji szkolnych, potwierdzających m.in. ich uprawnienia do ulgowych przejazdów w Polsce. Wszystkim uczniom, którzy przed zakończeniem roku szkolnego złożyli wniosek, wystawiono już dokumenty, dzięki czemu mogą korzystać ze zniżek w Polsce, począwszy od tegorocznych wakacji.

Nauczyciele z Niemiec przebywają w Polsce na kursie doskonalenia wiedzy i kompetencji z zakresu przygotowania uczniów do egzaminu certyfikacyjnego z języka polskiego. Szkolenie, organizowane przez Fundację Wolność i Demokracja, ma także na celu wspieranie utworzenia w przyszłości lokalnych ośrodków certyfikacyjnych w Niemczech, które będą służyć promocji języka polskiego w Niemczech. Kurs dla nauczycieli realizowany jest w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu rozpoczęła cykl spotkań polonijnych

Pierwszym gościem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej była Andżelika Borys. Prezes Związku Polaków na Białorusi dołączy do Polonijnej Rady Konsultacyjnej Senatu RP.

Marszałek Senatu złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom zmarłego Adama Chłopka

W związku ze śmiercią Adama Chłopka, prezesa Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom prezesa.

Zmarła Helena Miziniak, wieloletnia prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

Zasłużona działaczka polonijna, wieloletnia członkini Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP zmarła 23 stycznia br.