Narzędzia:

10 lipca 2017 r.

10.07.2017

Szef Kancelarii Senatu minister Jakub Kowalski 10 lipca 2017 r., wspólnie z przewodniczącym Stałego Komitetu Rady Ministrów Henrykiem Kowalczykiem i władzami Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, wizytował budowę Domu Polskiego we Lwowie na Ukrainie. Ze wstępnej oceny wynika, że środki finansowe przekazane do tej pory na realizację prac budowlanych zostały wydane zgodnie z ich przeznaczeniem. Kancelaria Senatu w najbliższym czasie, zgodnie z decyzją Prezydium Senatu z 30 marca 2017 r., podpisze ze „Wspólnotą Polską” umowę na dalsze finansowanie budowy Domu Polskiego we Lwowie.

Inwestycja ma ogromne znaczenie dla Polonii i Polaków mieszkających na Ukrainie. Zadanie publiczne „Budowa Domu Polskiego we Lwowie na Ukrainie” realizowane jest przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Podczas spotkania we Lwowie przedstawicieli ambasady polskiej w Kijowie, Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie i wykonawcy inwestycji uzgodniono, że do końca lipca 2017 r. wykonawca inwestycji opracuje nowy, ostateczny projekt budowlano-wykonawczy, a następnie, jeśli będzie to konieczne, wystąpi o zmianę zezwolenia na budowę. Na podstawie nowej dokumentacji projektowej wykonawca inwestycji opracuje kosztorys robót budowlanych niezbędnych do doprowadzenia budynków do stanu surowego zamkniętego. Niezależnie od wykonawcy swoją wycenę prac sporządzi Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Kancelaria Senatu w najbliższym czasie, zgodnie z decyzją Prezydium Senatu z 30 marca 2017 r., podpisze ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” umowę na finansowanie budowy Domu Polskiego we Lwowie na kwotę 4 145 078 zł.

Podczas spotkania ustalono także, że należy podjąć wszelkie możliwe działania zmierzające do zadaszenia budowanych obiektów do końca 2017 r. Ministrowie zadeklarowali, że będą poszukiwać dodatkowych pieniędzy na budowę domu we Lwowie.

Budowa Domu Polskiego prowadzona jest ze środków przeznaczonych na realizację zadań publicznych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą przyznawanych przez Senat. Z przeprowadzonej wizytacji i wstępnej oceny wynika, że dotychczas środki finansowe przeznaczone na ten cel zostały wydane zgodnie z ich przeznaczeniem. Końcowa ocena prawidłowości ich wydatkowania zostanie przeprowadzona po zakończeniu audytu zleconego przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu rozpoczęła cykl spotkań polonijnych

Pierwszym gościem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej była Andżelika Borys. Prezes Związku Polaków na Białorusi dołączy do Polonijnej Rady Konsultacyjnej Senatu RP.

Marszałek Senatu złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom zmarłego Adama Chłopka

W związku ze śmiercią Adama Chłopka, prezesa Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom prezesa.

Zmarła Helena Miziniak, wieloletnia prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

Zasłużona działaczka polonijna, wieloletnia członkini Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP zmarła 23 stycznia br.