Narzędzia:

2 maja 2017 r.

02.05.2017

Marszałek Stanisław Karczewski 2 maja 2017 r. w Warszawie uczestniczył w obchodach Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. W uroczystościach z tej okazji wzięli także udział wicemarszałek Michał Seweryński, senator Aleksander Bobko, członkowie Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu oraz szef Kancelarii Senatu minister Jakub Kowalski.

Na dziedzińcu Belwederu prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia przedstawicielom Polonii oraz flagi organizacjom krajowym i polonijnym. Zwracając się do uhonorowanych za zasługi w działalności na rzecz Polonii, prezydent podkreślił, że przyznane im odznaczenia to podziękowanie ze strony Rzeczpospolitej za ich „piękne życie, piękną działalność, za to, co robią dla polskości i Polski”.

Prezydent Andrzej Duda wręczył także uczniom Polskiej Sobotniej Szkoły im. Dywizjonu 303 w Sutton w Wielkiej Brytanii legitymacje szkolne, które poświadczają ich uprawnienia do korzystania z ulg na przejazdy środkami transportu publicznego oraz na wstęp do muzeów i parków narodowych, takich samych jak te obowiązujące uczniów szkół w Polsce.

Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda stwierdził, że 2 maja łączy w sobie „wyjątkową cześć i radość z naszych biało-czerwonych barw, pod którymi wszyscy jesteśmy, pod którymi wszyscy żyjemy na całym świecie, z naszą wielką wspólnotą. Łączy nas, Polaków, w Dniu Flagi i w Dniu Polonii i Polaków za Granicą”. „To piękne i znamienne, że te dwie uroczystości, chociaż przecież przyjęte w różnych latach, łączą się właśnie 2 maja w sposób, dla mnie osobiście, bardzo symboliczny. Łączą naszą pamięć o rodakach poza granicami i ich pamięć o nas jako tych, którzy w ich ojczyźnie mieszkają, w ziemi, z której się wywodzą często ich dziadkowie, rodzice, z naszymi narodowymi barwami tak drogimi sercu każdego Polaka, niezależnie od tego, czy mieszka tu, na miejscu, w Rzeczypospolitej, czy poza jej granicami” – powiedział. Prezydent Andrzej Duda podziękował rządowi i parlamentowi za zmiany w ustawie o repatriacji, które ułatwiają wszystkim, którzy chcą do Polski wrócić, podjęcie tej decyzji.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu rozpoczęła cykl spotkań polonijnych

Pierwszym gościem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej była Andżelika Borys. Prezes Związku Polaków na Białorusi dołączy do Polonijnej Rady Konsultacyjnej Senatu RP.

Marszałek Senatu złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom zmarłego Adama Chłopka

W związku ze śmiercią Adama Chłopka, prezesa Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom prezesa.

Zmarła Helena Miziniak, wieloletnia prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

Zasłużona działaczka polonijna, wieloletnia członkini Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP zmarła 23 stycznia br.