Narzędzia:

29 kwietnia 2017 r.

29.04.2017

29 kwietnia 2017 r. w Toruniu, pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, odbyło się XX Forum Polonijne, zorganizowane przez marszałka Senatu wspólnie z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej oraz Polskim Stowarzyszeniem Morskim-Gospodarczym im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Uczestnicy spotkania, w którym wzięli udział m.in. członkowie Polonijnej Rady Konsultacyjnej, debatowali o odpowiedzialności za kształtowanie polskiej tożsamości i pielęgnowaniu polskiej kultury wśród Polaków mieszkających za granicą.

Hasło tegorocznego forum to „Wspólnie odpowiedzialni za Polskę”. Jak przypomniał marszałek Stanisław Karczewski, jest to parafraza słów Jana Pawła II, które padły na Kongresie Polonii w Rzymie w 1990 r. Nawiązując do jego dziedzictwa, marszałek zaapelował o wzmacnianie więzi między Polakami mieszkającymi na całym świecie.

„Polaków żyjących za granicą jest 20 mln, w Polsce około 39 mln, gdy te liczby dodamy, to razem jest nas około 59 mln. Polska to nasza marka, której ambasadorami jesteście Państwo i którymi musimy być my, politycy, Polacy, dyplomaci, my wszyscy. Bo wszyscy wspólnie powinniśmy dbać o dobre imię Polski” – powiedział marszałek Stanisław Karczewski. Podkreślił, że Polska może się poszczycić nie tylko dobrej jakości żywnością czy regionalnymi produktami, ale także rozwojem nauki i nowych technologii. Ważnym zadaniem, również dla Polonii, jest promowanie nowoczesnego oblicza naszego kraju.

Marszałek przypomniał, że Senat sprawuje pieczę nad Polonią i Polakami za granicą. W 2017 r. do Izby wróciły fundusze na wspieranie działalności polonijnej. Dysponując budżetem w wysokości 75 mln zł, przyznano środki na wykonanie 245 zadań z zakresu opieki nad Polonią i Polakami za granicą. Potrzeby są jednak dużo większe, dlatego marszałek mówił też o działaniach podejmowanych w celu zwiększenia budżetu polonijnego na 2018 r.

Uczestnicy forum podkreślali rolę nauczania języka polskiego w kształtowaniu narodowej tożsamości wśród rodaków mieszkających poza granicami kraju. Obowiązek nauki języka spoczywa głównie na rodzicach, dlatego należy wspierać ich w realizacji tego niełatwego zadania. Jak zauważył wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, troska o znajomość ojczystego języka to element podmiotowego traktowania dzieci, danie im możliwości kształtowania swojej tożsamości i poczucia polskości. Kolejnym ważnym elementem budowania polskości za granicą jest kultura. W tym kontekście mówiono o podtrzymywaniu tradycji opartej na wierze i kultywowaniu zwyczajów, jak np. polskiej wigilii. Polacy za granicą chętnie uczą się tańców narodowych, słuchają muzyki polskich kompozytorów i czytają klasyków literatury. Jak podkreślił marszałek Stanisław Karczewski, Polska ma wielu wartościowych artystów, z których twórczością Polonia powinna mieć szansę się zapoznać. Za granicą działają jednak artyści, zespoły ludowe, chóry, które chciałyby mieć większy kontakt z ojczyzną i prezentować swoje dokonania w Polsce.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu rozpoczęła cykl spotkań polonijnych

Pierwszym gościem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej była Andżelika Borys. Prezes Związku Polaków na Białorusi dołączy do Polonijnej Rady Konsultacyjnej Senatu RP.

Marszałek Senatu złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom zmarłego Adama Chłopka

W związku ze śmiercią Adama Chłopka, prezesa Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom prezesa.

Zmarła Helena Miziniak, wieloletnia prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

Zasłużona działaczka polonijna, wieloletnia członkini Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP zmarła 23 stycznia br.