Narzędzia:

2 maja 2017 r.

02.05.2017

2 maja 2017 r. członkowie Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu spotkali się w Senacie i przyjęli stanowisko, w którymwyrazili przekonanie, że Senat powinien koordynować politykę państwa w sprawach opieki nad Polonią i Polakami za granicą, tak aby wypracować spójną strategię działania wszystkich polskich instytucji zajmujących się tą problematyką.

W przyjętym stanowisku członkowie Rady zgłosili szereg uwag i postulatów dotyczących opieki nad Polonią i Polakami za granicą. Rada zwróciła się do rządu o uaktualnienie „Rządowego programu współpracy z Polonią i Polakami za granicą w latach 2015–2020”. Zasugerowano również, by wszystkie instytucje państwowe, a zwłaszcza polskie placówki dyplomatyczno-konsularne, wspierały integrację i jedność wśród Polonii i Polaków za granicą.

W opinii członków Rady obszarem priorytetowym dla Senatu powinny być edukacja polonijna i promocja polskich wartości kulturowych i patriotycznych. Zaapelowano o wspieranie przez polskie władze działań na rzecz dobrego imienia Polski na świecie. Zauważono jednocześnie, że za te działania pozostają odpowiedzialni także Polonia i Polacy mieszkający za granicą. W opinii członków Rady należy zwiększyć pomoc dla Polaków na Wschodzie, zwłaszcza przez stałe i na stałym poziomie finansowanie wiodących instytucji polskich. Postulowano podtrzymywanie kontaktów polskich władz państwowych z organizacjami Polaków na Wschodzie i na całym świecie. Jak podkreślili członkowie Rady, Zarząd Główny Związku Polaków na Białorusi zwrócił się do Senatu o wsparcie w obronie szkolnictwa polskiego w tym kraju, a także o kontynuowanie priorytetowych projektów edukacyjnych, kompleksowo uwzględniających wszelkie potrzeby młodzieży i nauczycieli, we współpracy z partnerami wskazanymi przez związek. W stanowisku zasygnalizowano też potrzebę ustalenia priorytetów w finansowaniu polskojęzycznych mediów na Litwie, aby pomóc mediom patriotycznym wspierającym Związek Polaków na Litwie.

Wiele uwagi członkowie Rady poświęcili procedurom związanym ze zlecaniem zadań w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą. Jak napisano, istnieje potrzeba wcześniejszego rozpoczęcia i przyspieszenia tego procesu w celu jak najszybszego rozpoczęcia finansowania działań w kolejnych latach budżetowych. Członkowie Rady dostrzegli konieczność zracjonalizowania liczby organizacji pozarządowych otrzymujących dotacje na realizację tych zadań. Zasygnalizowano także potrzebę wprowadzenia ułatwień w składaniu ofert, a także pomocy polskich organizacji pozarządowych w przygotowaniu projektów przez organizacje polonijne i polskie za granicą. Ponadto członkowie Polonijnej Rady Konsultacyjnej uznali, że należy zapewnić jak największą przejrzystość rozdziału środków przyznawanych przez Senat polskim organizacjom pozarządowym pomiędzy ostatecznych beneficjentów przez udostępnianie informacji o zakresie rzeczowymi i celach projektów.

Podczas spotkania marszałek Stanisław Karczewski poinformował, że chciałby wspólnie z prezydentem RP zorganizować debatę na temat najważniejszych zagadnień polonijnych.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu rozpoczęła cykl spotkań polonijnych

Pierwszym gościem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej była Andżelika Borys. Prezes Związku Polaków na Białorusi dołączy do Polonijnej Rady Konsultacyjnej Senatu RP.

Marszałek Senatu złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom zmarłego Adama Chłopka

W związku ze śmiercią Adama Chłopka, prezesa Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom prezesa.

Zmarła Helena Miziniak, wieloletnia prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

Zasłużona działaczka polonijna, wieloletnia członkini Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP zmarła 23 stycznia br.