Narzędzia:

18 marca 2017 r.

18.03.2017

Marszałek Stanisław Karczewski 18 marca 2017 r. w Rzymie wziął udział w otwarciu XXII Zjazdu Związku Polaków we Włoszech. Podziękował uczestnikom zjazdu za podtrzymywanie kontaktów z ojczyzną i działanie na rzecz polskiej społeczności we Włoszech, a także za tworzenie polskiej wspólnoty w tym kraju.

„Jestem tutaj po to, aby słuchać, jakie macie problemy, jakie troski, ale także po to, aby was wspierać, także finansowo” – powiedział. Przypomniał, że pieniądze na opiekę nad Polonią wróciły do Senatu, od 10 lat nie zmieniła się jednak ich wysokość. Marszałek Senatu zapewnił, że będzie zabiegać o zwiększenie funduszy na ten cel, ale musi go w tym wspierać także Polonia. Marszałek Stanisław Karczewski zachęcał rodaków do odwiedzania ojczyzny, współpracy z polskimi instytucjami, działania w sferze kultury i gospodarki, a także do angażowania się w przedsięwzięcia w Polsce.  

Towarzyszący marszałkowi przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej senator Marek Rocki, dziękując za zaproszenie na zjazd, życzył delegatom owocnych obrad i zadeklarował współpracę komisji, jeśli okaże się potrzebne wsparcie w kwestiach międzynarodowych.

W sprawozdaniu z działalności organizacji w 2016 r. prezes Związku Polaków we Włoszech Urszula Stefańska-Andreini podkreśliła, że główne jego zadania to reprezentowanie, koordynowanie i promocja jego działalności na terenie całych Włoch. Jak mówiła, po jej 2-letnim kierowaniu związkiem informacje o projektach realizowanych w całym kraju przez organizacje są przekazywane do związku. Dodała, że na wszystkich posiedzeniach zarządu podnoszona jest kwestia braku pieniędzy na wydawany przez związek biuletyn informacyjny „Polonia Włoska”. Podziękowała redaktorkom, które społecznie redagują biuletyn. Mówiła też, że trwają poszukiwania sponsorów.

Prezes Urszula Stefańska-Andreini poinformowała, że związek pielęgnuje tradycje związane z udziałem 2. Korpusu Polskiego w wyzwoleniu Włoch. Przypomniała także o udziale organizacji w uroczystościach na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino 18 maja 2016 r. Poinformowała o upowszechnianiu wśród włoskiego społeczeństwa wspólnej historii i podtrzymywaniu i obronie dobrego imienia Polski w tym kraju.

Prezes przedstawiła informację na temat nowo powstających szkół polskich we Włoszech i wzroście liczby uczniów w już istniejących. Jak podkreśliła, każda nowa polska szkoła powstała w tym kraju przyczynia się do podtrzymywania polskości wśród włoskiej Polonii.

Podczas zjazdu Urszula Stefańska-Andreini została ponownie wybrana na prezesa Związku Polaków we Włoszech.

Związek Polaków we Włoszech zrzesza 21 organizacji i 2 fundacje działające na terenie całych Włoch. Związek reprezentuje i koordynuje działalność tych organizacji we Włoszech. Powstał z inicjatywy grupy osób od dawna mieszkających w tym kraju i wywodzących się z różnych środowisk polonijnych na Półwyspie Apenińskim. Pierwsze spotkanie Polonii włoskiej odbyło się w 1995 r. w Tortoreto Lido i uczestniczyło w nim około 70 osób reprezentujących najważniejsze środowiska polonijne we Włoszech. Najstarsza organizacja wchodząca w skład Związku Polaków we Włoszech to „Ognisko Polskie” w Turynie, powstałe zaraz po II wojnie światowej, założone przez byłych żołnierzy 2. Korpusu Polskiego biorących udział w wyzwoleniu Włoch. Najmłodszymi organizacjami, które przystąpiły do związku, są Fundacja Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego we Włoszech oraz Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Le Rondini”.

Poprzedniego dnia, 17 marca, w polskiej ambasadzie w Rzymie marszałek Stanisław Karczewski spotkał się z włoską Polonią. Podczas spotkania zapewnił, że Polsce zależy na kontaktach z rodakami rozsianymi po całym świecie. Przypomniał, że Polonia to obecnie ok. 20 mln osób i stanowią one ogromny potencjał dla naszego kraju. Podkreślił, że Senat, który jest opiekunem Polonii i Polaków za granicą, chce, by Polonia była aktywna, by stała się partnerem w pracy na rzecz Polski. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele związków, organizacji i stowarzyszeń Polaków we Włoszech, m.in. Związku Polaków we Włoszech, Stowarzyszenia Włosko-Polskiego z Genui i Rzymu, nauczyciele ze szkolnych punktów konsultacyjnych, dziennikarze z portali polonijnych, przedsiębiorcy. Szacuje się, że we Włoszech mieszka blisko 98 tys. Polaków, z czego ponad 73% to kobiety.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu rozpoczęła cykl spotkań polonijnych

Pierwszym gościem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej była Andżelika Borys. Prezes Związku Polaków na Białorusi dołączy do Polonijnej Rady Konsultacyjnej Senatu RP.

Marszałek Senatu złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom zmarłego Adama Chłopka

W związku ze śmiercią Adama Chłopka, prezesa Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom prezesa.

Zmarła Helena Miziniak, wieloletnia prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

Zasłużona działaczka polonijna, wieloletnia członkini Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP zmarła 23 stycznia br.