Narzędzia:

20–22 stycznia 2017 r.

22.01.2017

20–22 stycznia 2017 r. wicemarszałek Maria Koc i wiceprzewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Artur Warzocha złożyli wizytę w Grodnie, gdzie zapoznali się z sytuacją mniejszości polskiej na Białorusi. Przysłuchiwali się m.in. obradom forum oświatowego, w którym uczestniczyli nauczyciele polskich szkół na Białorusi. Jak podkreślano, mimo ratyfikowania przez oba państwa porozumienia o współpracy w dziedzinie edukacji sytuacja polskiej oświaty zarówno na Grodzieńszczyźnie, jak i w innych regionach Białorusi wciąż się pogarsza. Wskazywano na zmniejszanie liczby godzin lekcyjnych języka polskiego w szkołach państwowych, w których jest on przedmiotem obowiązkowym, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia liczby uczniów. Zwracano uwagę na warunki lokalowe polskich ośrodków oświatowych, a także akcentowano potrzebę wsparcia wymiany młodzieży w ramach współpracy ze szkołami partnerskimi w Polsce.

Senatorowie odwiedzili także Sopoćkinie, gdzie wspólnie z licznie zgromadzonymi rodakami, członkami Oddziału Związku Polaków w tym mieście, złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogiłach dowódcy Okręgu Korpusu III w Grodnie gen. Józefa Konstantego Olszyny-Wilczyńskiego i jego adiutanta kpt. Mieczysława Strzemeskiego, bestialsko zamordowanych 22 września 1939 r. przez sowieckich żołnierzy, a także na grobach żołnierzy polskich, poległych w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1919–20 i w kampanii wrześniowej 17–22 września 1939 r.

Delegacja Senatu odwiedziła też Dom Miłosierdzia w Sopoćkiniach, remontowany przez Caritas Diecezji Grodzieńskiej. Zapoznała się również z planami pozyskania budynku na potrzeby jedynego na Białorusi hospicjum i domu opieki społecznej dla osób samotnych i starszych.

W trakcie wizyty na Białorusi senatorowie spotkali się z ordynariuszem Diecezji Grodzieńskiej biskupem Aleksandrem Kaszkiewiczem, który podziękował za wsparcie, także materialne, udzielane przez polskie społeczeństwo Kościołowi katolickiemu na Białorusi. Zwrócił też uwagę na pracę księży i sióstr zakonnych z Polski. Jak zapewnił, ważnym zadaniem duszpasterskim Kościoła na Białorusi jest wspieranie potrzeb duchowych społeczności polskiej.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu rozpoczęła cykl spotkań polonijnych

Pierwszym gościem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej była Andżelika Borys. Prezes Związku Polaków na Białorusi dołączy do Polonijnej Rady Konsultacyjnej Senatu RP.

Marszałek Senatu złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom zmarłego Adama Chłopka

W związku ze śmiercią Adama Chłopka, prezesa Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom prezesa.

Zmarła Helena Miziniak, wieloletnia prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

Zasłużona działaczka polonijna, wieloletnia członkini Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP zmarła 23 stycznia br.