Narzędzia:

15 grudnia 2017 r.

15.12.2017

W Senacie 15 grudnia 2017 r. wręczono nagrody marszałka Senatu laureatom 14. edycji konkursu dla dziennikarzy polskich i polonijnych, której tematem była „Polska rodzina poza Polską”. Dziękując za udział w konkursie, marszałek Stanisław Karczewski podkreślił, że Senat jest opiekunem Polonii i Polaków za granicą, a dziennikarze zajmujący się tematyką polonijną wspierają Izbę w wypełnianiu tej zaszczytnej roli, ponieważ pomagają naszym rodakom podtrzymywać więzi z ojczyzną. „Doceniam rolę mediów polonijnych w zachowaniu tożsamości narodowej naszych rodaków. Dziękuję też mediom w Polsce za podejmowanie tematyki polonijnej. Ludzie żyjący poza granicami muszą wiedzieć, że się o nich w Polsce pamięta, muszą być dumni ze swojej ojczyzny i mieć w niej oparcie, i o to się staramy” – powiedział marszałek Senatu. Podkreślił także, że obecny rząd i parlament przywiązują wagę do kondycji rodziny. „Interesujemy się także tym, jak żyją polskie rodziny poza granicami – stąd temat konkursu Polska rodzina poza Polską”powiedział.

I nagrodę jury pod przewodnictwem wicemarszałka Michała Seweryńskiego przyznało Grażynie Preder z Polskiego Radia Koszalin za reportaż radiowy „Bukowina – Tryptyk”. II nagrodę otrzymała Ewa Szkurłat-Adamska z Radia Kraków za reportaż radiowy „Pan Jacek”. III nagrodę przyznano Elżbiecie Lewak z „Kuriera Galicyjskiego” za pracę „Scenariusz z życia wzięty albo Mamo, to kim ja jestem?”. Cztery równorzędne wyróżnienia otrzymały: Halina Świerkosz-Iwanowska z Poloniki za pracę „Polskie dzieci w Austrii”, Anna Leśniewska z Polskiego Radia Rzeszów za reportaż radiowy „Londyńskie Orlęta”, Ilona Lewandowska z „Kuriera Wileńskiego” za pracę „Edward Klonowski: nie żałuję tych lat” oraz Beata Bruggeman-Sękowska za materiał „Moje córki czuwają” opublikowany w portalu communications-unlimited.nl.

Jak poinformował przewodniczący jury wicemarszałek Michał Seweryński, w 2017 r. na konkurs nadesłano 33 prace, m.in. z Austrii, Belgii, Holandii, Irlandii, Litwy, Niemiec, Polski, Ukrainy, Wielkiej Brytanii. Były wśród nich artykuły prasowe, reportaże radiowe i telewizyjne, materiały z portali internetowych. Podkreślił, że Senat, który jest opiekunem Polonii i Polaków za granicą, chciał się dowiedzieć, w jaki sposób radzi tam sobie polska rodzina. „Z prac nadesłanych na konkurs wynika, jak wiele trudu rodziny żyjące poza krajem wkładają w to, by dzieci chciały mówić po polsku, żeby czuły się związane z Polską i miały poczucie tożsamości narodowej. Prace konkursowe opowiadają o tym, że na emigracji jest zawsze trudno nawet, jeśli osiągnie się sukces” – powiedział wicemarszałek Senatu. W jego opinii cel konkursu został osiągnięty, bo cieszy się on zainteresowaniem dziennikarzy i dzięki niemu w prasie polonijnej i polskiej pojawia się coraz więcej publikacji o naszych rodakach żyjących z dala od ojczyzny. „Cieszy nas, że senacki konkurs stanowi inspirację dla dziennikarzy do podjęcia tematów związanych z Polakami za granicą” – zaznaczył.

Konkursowe prace oceniało jury w składzie: wicemarszałek Michał Seweryński, zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Artur Warzocha, redaktorzy Tomasz Barański i Wojciech Kaźmierczak, Aleksandra Leicht z Centrum Informacyjnego Senatu.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu rozpoczęła cykl spotkań polonijnych

Pierwszym gościem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej była Andżelika Borys. Prezes Związku Polaków na Białorusi dołączy do Polonijnej Rady Konsultacyjnej Senatu RP.

Marszałek Senatu złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom zmarłego Adama Chłopka

W związku ze śmiercią Adama Chłopka, prezesa Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom prezesa.

Zmarła Helena Miziniak, wieloletnia prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

Zasłużona działaczka polonijna, wieloletnia członkini Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP zmarła 23 stycznia br.